„Moc bychom to tu potřebovali, doprava je náš velký problém,“ povzdychla si starostka obce Čeminy Hana Mourková. Čeminy mají podle ní hlavní nevýhodu ve své poloze. „Jsme nízko a silnice do obce vede z obou stran z kopce. Padesátkou tady vážně jede málokdo včetně kamionů. Povolení udělat přechody pro chodce jsme nedostali a často se ani nedá přejít. Je to problém pro starší lidi i pro děti, které jdou na autobus,“ postěžovala si. Také to prý není tak dávno, kdy jeden z rychle jedoucích kamionů skončil v Čeminech v rozestavěném chodníku. „Bylo velké štěstí, že se nikomu nic nestalo,“ uvedla Mourková.

Podle Kamily Břeňkové z projektu Bezpečná města, který radary pronajímá, není možné potvrdit, že obce v příštím roce měřit začnou. „To záleží na městu Nýřany, pod něž spadají,“ uvedla.

Podle Jiřího Davídka, starosty Nýřan, se obce snad dočkají brzy. „Smlouvy jsme podepsali, čeká se vlastně, jen až vše schválí zastupitelstvo kraje. Pak by se měly věci, doufejme, dát konečně do pohybu,“ řekl Davídek.

Jedním z těch, kterým se čekání na radar přestává líbit, je Jan Hucl, starosta Kozolup. „Už se ho snažíme získat dva roky, a pořád nic. Rozhodli jsme se, že tento rok bude poslední – pak se poohlédneme po jiné možnosti, například po světelných tabulích, které řidičům rychlost ukazují,“ konstatoval. Měřáky by v Kozolupech podle Hucla měly hlídat dva hlavní tahy obcí – silnici směrem na Stříbro a s ní se křižující spojnici na Karlovy Vary. „Nedávnými úpravami křižovatky se už dopravu podařilo hodně zklidnit, ale v některých částech Kozolup, zejména u škol, je situace stále nebezpečná,“ upozornil Hucl.

Starosta Tlučné Stanislav Volf s ním jen souhlasí. „Všichni, kteří jsme podepsali smlouvu, čekáme, kdy a co se začne dít. Všichni budeme rádi, když se tu radary objeví. Slušným lidem, kteří jezdí podle předpisů, to neublíží, a ty zbylé mohou naučit, jak se chovat,“ konstatoval Volf.

Nový radar stojí dva miliony korun a všechny obce by si jej dovolit nemohly. Samy ale radary nemusí kupovat, pouze Bezpečným městům zaplatí jejich pronájem – peníze na něj vezmou z vybraných pokut.