Teď však městská rada schválila rozhodnutí oslovit společnosti nabízející teplárně uhlí, zda mají zájem vstoupit do Plzeňské teplárenské (PT) majetkově. „Rozhodnutí bylo jednomyslné,“ potvrdil technický náměstek primátora Petr Rund (ODS). Radní se na tom usnesli na mimořádné schůzi minulý týden, magistrát však o tom neinformoval.

Politici teď tvrdí, že je třeba prozkoumat trh a vysondovat, zda by potenciální příští spolumajitel teplárny nepřinesl podniku výhody, které by mu pomohly k větší prosperitě. „Zásadní pro mě je, aby byla teplárna zabezpečena ze všech stran. Pokud k tomu bude potřeba vstup nějakého partnera, budu pro,“ prohlásil překvapivě člen představenstva PT za ČSSD a městský zastupitel Jiří Bis. Dodal, že fúze, kterou navrhuje Plzni společnost EPH, je podle něj jedna z možných nabídek, o které se dá uvažovat. EPH totiž navrhla městu fúzi teplárny s Plzeňskou energetikou, jíž je majitelem, a společně zajistit městu po dobu deseti let dividendu ve výši 150 milionů korun ročně.

Teplárna přitom původně požadovala jen informace, zda a za jakých podmínek jí mohou uhelné a energetické společnosti dodávat 500 tisíc tun uhlí ročně pro příštích deset let. Z pěti nabídek jediná EPH přišla s návrhem vstoupit do teplárny i majetkově. „Tím pádem jsou nabídky nesrovnatelné a je třeba zjistit, jestli by o to měly zájem i ostatní firmy,“ uvedl Rund.

Opoziční zastupitel za TOP 09 Michal Vozobule je překvapen, že radní o svém rozhodnutí poptávat se po zájmu o teplárně mlčí. „Ve zprávě pro zastupitele o tom není ani slovo,“ podotkl Vozobule. Vadí mu ´zvláštní postup´, kdy koalice není schopna na rovinu přiznat úvahy o majetkové změně dnes nejbohatšího městského podniku.

Teplárna dostala na svoji původní poptávku po uhlí pět nabídek, z nichž přicházejí v úvahu tři: Jde o návrh společnosti EPH, další nabídkou je uhlí od Sokolovské uhelné, jenže s nejistou vyhlídkou do budoucnosti, a třetí variantou pak dražší uhlí od společnosti Czech Coal. V tomto případě by teplárna už nejspíš neměla v budoucnosti tak vysoké zisky jako dosud.

Současnou hodnotu Plzeňské teplárenské, již stoprocentně vlastní město, odhadují odborníci přibližně na čtyři miliardy korun.