Přibližně čtvrtina majitelů domů zatím ignoruje městskou vyhlášku, podle níž musí v centru Plzně uklízet popelnice dovnitř svých objektů. Nařízení je platné od 1. června a z 900 majitelů jej dodržuje asi 680, zbylých 220 vyhlášku nerespektuje.

Paradoxně jsou to i správci objektů, které patří městu. Třeba na Husově náměstí, které je vyhazovanými odpadky na ulici pověstné, patří některé domy radnici. „Zaměříme se na to,“ prohlásil technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Všichni majitelé nemovitostí budou upozorněni na neplnění povinností a od září budou padat pokuty. Těm, co vyhlášku dodržují, umyje Čistá Plzeň popelnice zadarmo.

Přes problémy Šindelář tvrdí, že vyhláška, která začala platit 1. června v 75 ulicích v centru Plzně, zabrala. Popelnice tu smí na chodník jen v den popelářského svozu a pak musí zpátky do chodeb či dvorů.

Vedoucí magistrátního odboru životního prostředí Dagmar Kaiferová potvrdila, že se snížil počet černých skládek a navíc do popelnic už nepřihazují odpad lidé z ulice nebo ti, co sami nemají svoz odpadu zajištěn.

Jako výrazně lepší hodnotí situaci i Čistá Plzeň, která zavádí novou službu mytí popelnic. „Za malou nádobu (120 nebo 240 litrů) zaplatí majitel 50 korun bez DPH, za velkou (660 nebo 1100 litrů) sto korun v rámci blokového mytí,“ uvedl ředitel Otakar Horák.

Jen někteří majitelé nemovitostí se s vyhláškou nehodlají smířit. „Je to nesmyslná a obtěžující povinnost plná pachu. Poslušný nebudu, ať mi umyjí místo popelnice hlavu,“ prohlásil šéf jedné z restaurací v objektu, který do povinnosti spadá. Jméno nezveřejňujeme vzhledem k jeho obavám z případných kontrol.