„Zasloužil by si ho a mohlo by to pomoci i městu při získání titulu Plzeň Evropské hlavní město kultury 2015,“ prohlásila Krejsová. Pro udělení čestného občanství je i primátor Pavel Rödl (ODS). „Navrhneme to při příležitosti jeho 70. narozenin. Myslím si, že pro českou kulturu udělal hodně a že si jako plzeňský rodák ocenění zaslouží,“ uvedl Rödl.

Zda návrh zastupitelstvem projde, ale není vůbec jisté. Městští zastupitelé už se jím totiž před deseti lety zabývali a smetli ho ze stolu. Místo Gotta dostal ocenění cestovatel Miroslav Zikmund. „On, ani Hanzelka, nemohli v době totalitního režimu vydávat své knihy, nemohly být promítány ani jejich filmy, protože byly politicky nepohodlné. Pokud bych mohla ocenit Gottův hlas, dala bych mu podporu. Musíme ale brát v úvahu všechny souvislosti,“ prohlásila tehdy náměstkyně primátora Eva Maříková.

Zdá se, že politici jsou po deseti letech už mnohem smířlivější. Například šéf politického klubu KDU–ČSL Jiří Lodr míní, že Gott se režimu nepropůjčil a komunisté si naopak udělali ´pilíř´ z něj. „Pouštěli ho na západ a chtěli tím deklarovat, jak jsou otevření,“ podotkl Lodr.

Je přesvědčen, že z Gottova životopisu i výroků jeho kolegů, například Waldemara Matušky, vyplývá, že Gott režimu nesloužil. „On je hrdý na Plzeň, tak proč by Plzeň neměla být hrdá na něj,“ říká Lodr s tím, že udělení čestného občanství zpěvákovi podpoří. Podobně hovoří i předseda klubu sociálních demokratů Milan Chovanec. „Gott je fenomén. Nezaznamenal jsem, že by někomu ublížil či někoho udal,“ řekl Chovanec.

Předsedkyně klubu zastupitelů KSČM Ivanka Divišová je rozhodnutá pro návrh zvednout v zastupitelstvu ruku. „Zaslouží si to. Nedokážu ale odhadnout, jak se zachovají kolegové, zatím jsme o tom nediskutovali,“ řekla Divišová. Při projednávání stejného návrhu v roce 1999 se komunisté hlasování zdrželi.

Problém s udělením občanství ale zřejmě bude mít Pravá volba pro Plzeň. „Nezpochybňuji, že jde o významného pěvce a profesionála, ale nejsem si jist, zda by patřil do nepatrné skupiny oceněných tímto vyznamenáním,“ podotkl náměstek primátora Vladimír Duchek (Pravá volba). Připomíná, že ocenění vždycky dostali lidé, kteří se jednak zasloužili o propagaci města a proslavili se ve své profesi, ale vždycky také obstáli i ve svých občanských postojích.

Náměstkyně Krejsová hodlá svůj návrh zastupitelům předložit pravděpodobně na říjnovém jednání a pokud ocenění schválí, předají Karlu Gottovi zástupci města čestné občanství při jeho plzeňském koncertu v závěru roku.