Ten měl původně do Moskvy cestovat s přítelkyní a dvojicí kamarádů. Když UEFA ve čtvrtek rozhodla, že kvůli nezpůsobilému terénu na moskevském stadionu Chimki přesouvá zápas do 700 kilometrů vzdáleného Petrohradu, nastalo horečné přemýšlení, co dál. „Měli jsme za zhruba 10 tisíc korun zakoupené zpáteční letenky z Budapešti do Moskvy, transfer autokarem do Maďarska a zpátky do Plzně a zaplacené ubytování na tři noci v Moskvě. K tomu víza za 2600 korun a samozřejmě vyměněné rubly," líčí Opl. Protože parta měla cestovat s pražskou agenturou Fanstour, hned zjišťovala možnosti, co dál.

„Bylo jasné, že možnosti jsou tři. Zájezd zrušit a přijít tak o 7600 korun za polovinu ceny včetně víz. Nebo jet do Moskvy a dívat se na zápas v televizi. Třetí variantou bylo přesunout se z Moskvy do Petrohradu, samozřejmě s dalšími náklady," vysvětluje Plzeňák.

Dva členové původní party nakonec zvolili variantu zrušení akce a rozhodli se zůstat v Plzni. Opl s přítelkyní ale využili možnosti, kterou po zběsilém telefonování a domlouvání nabídl František Tůma z Fanstouru. Do Moskvy a následně i Petrohradu se v pondělí ráno vydávají. V ruské metropoli zůstanou do středy, kdy se ráno letecky vnitrostátní linkou přepraví do historického města křižníku Aurora, kde se večer zápas odehraje. Po noclehu v Petrohradu se ve čtvrtek přímo z něj vrátí do Prahy. „Zájezd se prodraží o dalších minimálně šest tisíc korun. Ale řekli jsme si, že jet chceme a fotbalový zájezd bez fotbalu by nebyl to pravé," usmívá se fanoušek, když vysvětluje, proč nezůstane v Moskvě, kde měl vše zajištěno.

Ještě jeden podstatný zádrhel kromě zvýšených nákladů totiž celá akce má. Vnitrostátní let, který v Rusku nebudí příliš důvěru. „Slyšeli jsme různé zkazky o úrovni ruských aerolinek a většinou to nebylo nic pěkného. Rozhodli jsme se ale letět a nejet rychlovlakem kvůli úspoře času. Chceme ve středu vidět alespoň nějaké petrohradské památky. Budeme tedy věřit, že to bude v pohodě."

Vyjeli v noci

Viktoria Plzeň kvůli fandům, kteří výjezd vzdali, včera otevřela ve Štruncových sadech pokladnu, kde vrací peníze za lístky. Ta bude otevřena i dnes. Klub má ale signály, že většina příznivců nakonec odcestuje. „Vážíme si toho, že fanoušci chtějí přes změnu místa konání do Ruska odletět," říká mluvčí Viktorie Pavel Pillár. „Viktoria se pokoušela zajistit speciální dopravu mezi oběma městy, nicméně hlavně kvůli minimálnímu času i předpisům v Rusku to nebylo možné," dodal.
Vratislav Opl s přítelkyní jsou od dnešní půl druhé ráno na cestě do Moskvy. Cesta za památkami, zážitky a hlavně fotbalem začíná. Plzeňáci věří, že odměnou jim bude radost z viktoriánských bodů.

Klára Faistová