Noční teploty padají hluboko pod nulu a vodní plochy tak pokryla vrstva ledu. Nadšené hloučky lidí si proto našly cestu na Velký bolevecký rybník jen tak si zabruslit nebo zahrát hokej.

Sklouznout se v přírodě je příjemný zážitek, ovšem lidé často nehledí na svoje bezpečí. A odborníci jen kroutí hlavou. „Bruslení na rybnících v těchto dnech rozhodně nedoporučujeme. Led je částečně rozmrzlý,“ varuje Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně. „Led je nepravidelný, objevují se tam různé proudy, což platí i pro ostatní rybníky,“ vysvětluje Havelka.

Obecně platí, že bezpečná tloušťka ledu pro jednotlivce je kolem deseti centimetrů, pro skupinku pak kolem patnácti. „Nikdo nemůže zaručit, že led, který je silný u kraje, nebude slabý uprostřed,“ říká Havelka s tím, že kvalitu ledové plochy snižují i divocí ptáci, kteří si zde udržují svůj životní prostor. Přestože noční teploty padají až k minus 15 stupňům, lidé by měli radovánky na přírodních plochách zvážit a vyrazit raději na zimní stadion. „Zase tak velké mrazy nejsou. Jiná je situace třeba na Lipně, jenže tam je minus dvacet,“ upozorňuje Richard Havelka.