Jako „novicka“ u soudu prý byla hrůzou vyplašená, co to bylo za trestnou činnost. „Přitom ona byla právnička. Já, kdyby se mi to stalo a byla tam veřejnost, bych především řekla, že to není pravda, a ona se přiznávala. Nejvíc mi vadí to, že nejposlednější prokurátor, který se na případu měl učit, je vinen, a není vinen nikdo z nejvyšších soudců,“ řekla Brožová-Polednová.

Nejvíc se teď těší na pravnučku, kterou ještě ani neviděla. Vánoční dárky na poslední chvilku kupovat asi nebude, prý na to moc není. „Jen jsem si dala novoroční předsevzetí dožít se devadesátky,“ řekla devětaosmdesátiletá žena.

Prezident udělil bývalé prokurátorce milost spolu s dalšími devíti lidmi. „Přihlédl k vysokému věku odsouzené, k tomu, že část trestu již vykonala, a k jejímu zdravotnímu stavu,“ informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Brožová-Polednová se narodila v prosinci 1921 a byla nejstarší vězeňkyní v Česku. Je také jedinou odsouzenou aktivní účastnicí vykonstruovaných procesů z 50. let.

Kvůli svému podlomenému zdraví žádala už dříve o přerušení trestu, soudy však její požadavek zamítly.

Pro prokurátorku si přijeli příbuzní

Prezident Václav Klaus bývalé dělnické prokurátorce, která byla odsouzena za účast na justiční vraždě Milady Horákové, udělil milost. „Souhlasím s panem prezidentem, že mi udělil milost. Neměla jsem ve vězení vůbec být,“ komentovala své propuštění.

Brány ženské věznice ve Světlé nad Sázavou opustila Brožová–Polednová v úterý krátce po 21. hodině. Ve věznici strávila téměř jeden a tři čtvrtě roku života. Domů do Plzně ji odvezli její příbuzní.

Včera ale ve svém bytě ve Francouzské ulici v Plzni nebyla k zastižení. „Paní Polednová tady bohužel není,“ oznámil v domovním mikrofonu mladý mužský hlas poté, co Deník zazvonil na zvonek s nálepkou Polednová–Havlík. Víc se muž bavit nehodlal.