„Když jsme se s bratrem poprvé dozvěděli, že se v našem domě ukrývali parašutisté Gabčík s Kubišem, říkali jsme si, že by stálo za to jejich plzeňskou „stopu" nějak připomenout," říká majitel dvoupatrového secesního činžáku v ulici Pod Záhorskem Pavel Bukovský.
Jeho bratr Aleš několik let dokonce bydlel v někdejším malém dvoupokojovém bytě plzeňského policejního inspektora Václava Krále, který na konci prosince 1941 i během roku 1942 pomohl československým parašutistům i z dalších skupin a účastnil se také příprav prvního válečného náletu na továrnu Škoda vyrábějící za války zbraně pro třetí říši.
Místo plzeňského pobytu československých parašutistů, kteří v květnu 1942 provedli úspěšný útok na „kata českého národa", říšského protektora Reinharda Heydricha, bylo dlouho známo pouze hrstce odborníků a zájemců o válečnou historii.
První pamětní deska byla na domě instalována 24. října 1997. Letos 17. června , v den 72. výročí zatčení rodiny Královy, byl na cihlové hradbě u domu odhalen reliéf s podobou Václava Krále.
Splněný sen
Dlouhodobým snem rodiny Bukovských ovšem bylo umístit po stranách pamětní desky na fasádě domu také busty statečných parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše. „Táta je celý život aktivním výtvarníkem, takže volba padla na něj," usmívá se Pavel Bukovský. Po dlouhém váhání se rozhodli odlít obě busty z bronzu. „Přišlo nám nedůstojné použít náhražkový materiál, jako třeba plast," uvádí Pavel Bukovský a dodává: „Samozřejmě, počítali jsme i s odpovídajícím zajištěním proti zlodějům kovů".
„Práce na bustách zabrala asi rok, k dispozici jsem měl jen běžné fotografie Gabčíka s Kubišem. Překvapilo mě, že se mi nepodařilo získat žádnou fotografii jejich profilu," popisuje sochařské peripetie Stanislav Bukovský. Podoby obou hrdinů odlil pražský sochař a slevač Otakar Příhoda.
Dnes se sen vyplní, busty parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše budou slavnostně odhaleny v deset hodin dopoledne. Datum odhalení pomníku je spojen také s připomínkou výročí popravy statečných Plzeňanů. V říjnu 1942 byli v koncentračním táboře Mauthausen zabiti komisař Václav Král, jeho žena Pavla i sedmnáctiletá dcerka Helenka.
David Růžička