Bronislav Kotiš
* 1972 v Praze
• Vystudoval Státní konzervatoř Praha obor hudebně dramatický.
• První angažmá získal v divadle Semafor a od roku 1998 je členem souboru operety a muzikálu v Divadle J. K. Tyla v Plzni.
• Hostoval v mnoha pražských divadlech, v současné době v Hudebním divadle Karlín.
• Pravidelně hraje v představeních Divadelního léta pod plzeňským nebem.
• Objevil se v několika seriálech a také v komedii Babovřesky 2.

Pro příští sezonu už s ním divadlo na stálo nepočítá, neprodloužilo mu smlouvu. Oblíbený herec, zpěvák a tanečník tak po šestnácti letech na plzeňských divadelních prknech končí. Co bude dělat dál, zatím neví.

Kotiš se o ukončení smlouvy dozvěděl krátce po svém návratu z nemocenské – léčil natržený sval, který si zranil při stepování na generálce muzikálu Producenti. „Přišel jsem za šéfem souboru domluvit se na další spolupráci. Dostal jsem roli v pražském Karlíně a potřeboval jsem uvolnit i na filmové natáčení," říká herec. Vedoucí souboru muzikálu a operety Roman Meluzín mu prý dal na vybranou – buď aktivity mimo a ´volná noha´, nebo stálé angažmá. Přestože si Kotiš zvolil druhou variantu, prodlouženou smlouvu nedostal. „Ještě když jsem byl na nemocenské, mi pan Meluzín řekl, že budu mít po svém návratu hodně práce, protože odchází Jiří Untermüller," dodal Kotiš. A teď? Nic. Nebude ani dohrávat představení, v nichž hraje a která se přesouvají do Nového divadla.

Roman Meluzín včera k důvodům řekl, že jsou přísně uměleckého charakteru a jde o běžný pohyb v souboru. „Skončení termínované smlouvy neznamená ukončení jeho spolupráce s DJKT. Tato spolupráce pouze nabude jiné formy, která z hlediska uměleckého rozvoje muzikálového souboru a jeho potřeb bude nejvhodnější," řekl Deníku.

Mezi herci a zaměstnanci divadla se mluví o dlouhodobých neshodách mezi Meluzínem a některými členy souboru. Vadily prý také Kotišovy aktivity mimo DJKT.

Ke konci sezony odcházejí na vlastní žádost Jiří Untermüller a Jan Kaštovský, oba do Českých Budějovic. Z rodinných důvodů končí i Jitka Macháňová. „Do souboru přijdou tři absolventi – Pavel Režný, Lukáš Ondruš a Kateřina Falcová," dodal Meluzín.

Kotišův nedobrovolný odchod z DJKT vzbudil velký ohlas.

Na sociální síti mu lidé vyjadřují podporu v desítkách vzkazů a ptají se po důvodech odchodu jedné z nejvýraznějších tváří DJKT. „Už od Malováno na skle je to můj nejoblíbenější sólista nejen muzikálového, ale i činoherního souboru. Vím, že se ve světě neztratí, ale Plzeňáci budou ztraceni bez něj," píše například Plzeňanka Martina.

Rozhodnutí divadla udělalo herci čáru přes rozpočet hlavně svým načasováním. „Kdybych to věděl třeba v únoru, mohl jsem shánět jiné angažmá. Uvidíme, jestli se teď příležitost najde. Když ne, budu si hledat civilní zaměstnání," říká 42letý herec, který v plzeňském divadle ztvárnil téměř šedesátku menších či větších rolí. V poslední době zaujal vodníkem Čochtanem či komisařem Ledvinou ve hře Adéla ještě nevečeřela.