„Právě se chystám na první den své brigády, budu točit zmrzlinu," sděluje sedmnáctiletá Tereza. „Slyšela jsem od kamarádů, že sehnat práci na léto je těžké, já jsem se k ní naštěstí dostala přes známého," dodává a pokračuje ve své cestě k dřevěnému stánku v centru města.

Sedmnáctiletý Petr Vaněček potvrzuje její mínění: „Buď mám smůlu, nebo špatně hledám, každopádně jsem ale brigádu už druhý rok nesehnal. Ne, že bych jich objevil málo, ale žádná firma nepřijme brigádníka na těžší manuální práci nebo noční směny, pokud není dospělý." Podobnou zkušenost má také šestnáctiletá Markéta Mašková: „Vloni byly všechny moje žádosti o brigádu zamítnuty s vysvětlením, že nejsem plnoletá. Letos jsem zkusila štěstí znovu, i když se přiznám, že jsem se do hledání pustila na poslední chvíli. Přesto se mi podařilo domluvit si na pár dní výpomoc při balení cédéček."

Brigáda na celý rok

„Mám uzavřenou dohodu o provedení práce s obchodním řetězcem, kam chodím i celoročně o některých víkendech skládat zboží. Teď přes léto jsem si navýšil počet směn," má o svém prázdninovém programu jasno devatenáctiletý Filip Janeček.

S přivýdělkem v průběhu školního roku má zkušenosti i o rok mladší Veronika: „Už dva roky jsem distributorkou kosmetiky, což mi přináší slevu na zboží a procentuální odměnu z ceny celkové objednávky. "

Devatenáctiletá Lucie Šindelářová se podílí s názorem: „Loňské prázdniny jsem roznášela reklamní letáky, ale letos žádnou brigádu nemám, alespoň si můžu naplno užít léto. Příští rok mám v plánu využít čtyřměsíční pomaturitní volno k nějakému dlouhodobějšímu přivýdělku. Ráda bych si vyzkoušela práci servírky."

Máte-li zájem o prázdninovou brigádu a zatím při vás nestálo potřebné štěstí, nezoufejte. Můžete uspět na internetu, kde poletují i v rozběhnutém létě zástupy nabídek nejen pro studenty, nebo využít pomoci odborníků v pracovních agenturách.

Lépe placená stavba

Petr Bakaj z agentury Hofmann Wizard tvrdí, že šance sehnat brigádu zůstává po celou dobu letních prázdnin: „Některé firmy poptávají brigádníky i mimo celozávodní dovolenou, ať už se jedná o adminitrativní činnost, nebo pomoc na stavbě, která je lépe placená. Kvůli náročnosti je však vhodnější spíše pro chlapce, kteří mají v tomto ohledu shánění brigády o něco jednodušší než dívky."

„Větší možnosti mají plnoletí brigádníci, neboť mohou být přijati i k manipulačním pracím ve skladu, které zákon pro mladší 18 let nepovoluje," tvrdí Petra Klímová, vedoucí plzeňské pobočky personální agentury Plus.

FINANČNÍ OHODNOCENÍ

roznos reklamních tiskovin: 51-70 Kč (odvíjí se od množství předaného materiálu)
prodej zmrzliny: 51 – 80 Kč
doplňování zboží: 55 – 80 Kč
kompletace CD: 70 – 80 Kč
pomocné práce na stavbě: 60 – 80 Kč
servírka/číšník: 60 – 90 Kč
(v Kč/hod)

Autor: Tereza Brožová