S vyhlášením nouzového stavu silně vzrostl zájem o brigády. Vyhledávají je studenti i lidé, kteří nyní nemohou vykonávat práci ve svém oboru. Někteří si začali přivydělávat ve velkých obchodních řetězcích, jiní na čerstvém vzduchu v lesích.

Pro Lesy České republiky začaly od uzavření škol pracovat stovky studentů. „Zájem je velký, především v okolí velkých měst, kde je dobrá dopravní dostupnost. V Plzeňském kraji dnes pomáhá lesům padesát studentů,“ informovala mluvčí státního podniku Lesy ČR Eva Jouklová. Po vyhlášení nouzového stavu přišel podnik s výzvou, jak mohou studenti ve volném čase pomáhat obnovit krajinu.

PRACUJÍ S ÚSTENKAMI A DODRŽUJÍ ODSTUPY

Zájemci o brigádu pracují vždy s nasazenými rouškami v malých skupinách a dodržují stanovené odstupy. „Sázejí stromy, uklízejí klest, označují kůrovcem napadené stromy nebo stavějí oplocenky. S výzvou jsme přišli nejen proto, že nám teď mohou studenti a další zájemci o brigádu hodně pomoci, ale i kvůli tomu, aby se dostali ven na čerstvý vzduch,“ dodala mluvčí. Výzvu podpořil i ministr zemědělství Miroslav Toman. „Dohodli jsme se s rektory tří vysokých zemědělských škol, že pro práci v zemědělství, potravinářství a lesnictví nabídnou své studenty. Chybí nám tisíce pracovníků ze zahraničí, které mohou v těchto dnech nahradit právě studenti. Potřebujeme pomoci nejen na polích, ale právě i v lesích, které je nutné obnovit. Děkuji všem, kteří se do práce zapojí,“ uvedl ministr.

OBCHODNÍ ŘETĚZCE PŘIJÍMAJÍ STOVKY ZAMĚSTNANCŮ

Od vyhlášení nouzového stavu vnímají zvýšený zájem o práci také obchodní řetězce. „Od vypuknutí epidemie jsme přijali už více než 1500 nových zaměstnanců. Zhruba 40 procent z nich je ve věku od 16 do 26 let. V současnosti máme volné pozice již z 90 procent obsazeny,“ sdělil mluvčí Teska Václav Koukolíček.

„V souvislosti s aktuální situací nabíráme do našich prodejen brigádníky i kolegy na standardní pracovní smlouvu. V rámci celé republiky jsme přijali několik stovek nových zaměstnanců, zájem ze strany uchazečů je v této době velký,“ zhodnotil situaci mluvčí společnosti Penny Tomáš Kubík.

Že je v současné době o brigády zájem, potvrzují také pracovní agentury. „Lidé volají, ptají se na brigády. My je ale bohužel nenabízíme,“ řekla zaměstnankyně plzeňské pobočky agentury Edymax.