Ačkoli jsou sociální demokraté proti kumulování vysokých funkcí, Brabec Deníku potvrdil, že nabídku dostal a rozhodne se v nejbližších dnech.

„Nyní zjišťuji, co by to pro mě znamenalo časově. Hlavně se chci totiž věnovat práci starosty,“ řekl Brabec, který je také členem obvodního, městského i krajského zastupitelstva. Brabce, který byl v minulosti členem sociální komise města Plzně, by v této pozici přivítala i sama Terelmešová. „Toho bych tam viděla nejraději, byla bych spokojena. Má úzký vztah k sociální oblasti,“ podotkla senátorka.

Hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD) zatím žádné konkrétní jméno nepotvrdil. „Musí o tom ještě jednat klub zastupitelů,“ řekl pouze. Zároveň ale připustil, že by funkce radního mohla zůstat do konce volebního období neuvolněná.

Opoziční zastupitel a bývalý radní Pavel Karpíšek (ODS), který měl v minulém volebním období sociální věci spolu se zdravotnictvím na starosti, tvrdí, že by se tyto funkce měly vykonávat naplno. „Není to jen o tom dojet na úřad, ale také se vydat do terénu a reagovat na okamžité potřeby,“ varuje Karpíšek. V osobě Miroslava Brabce však zásadní problém nevidí. „Systém v odboru je navíc nastaven a funguje dobře,“ dodal zastupitel.

Kraj už příliš možností, kam pro radního sáhnout, nemá, pokud chce zachovat jednobarevnost krajské rady. O funkci se totiž nemůže ucházet žádný ze sociálnědemokratických poslanců a senátorů, kteří v krajském zastupitelstvu také sedí, ČSSD je totiž proti kumulování funkcí. Právě proto odchází i Terelmešová, agendu chce svému nástupci předat po březnovém jednání krajského zastupitelstva. Ve hře tak zbývá pouze pět jmen – tři starostové, lékař Ondřej Jelínek a podnikatel Pavel Fojtík.

Hejtman však odmítá, že by se novým radním měl stát jednoduše ´ten, který zbyl´. „Musí to být člověk, který dokáže přesvědčit zastupitele, že o sociální oblasti něco ví,“ tvrdí Chovanec. Ondřej Jelínek, který je zároveň předsedou krajského zdravotního a sociálního výboru, funkci odmítl, s Pavlem Fojtíkem kraj stále jedná. Zkušenosti se sociální oblastí prý má severoplzeňský podnikatel z dob, kdy pracoval jako asistent poslance Václava Grünera (ČSSD). „Ani časově nejsem nijak vázán,“ doplnil Fojtík.

O tom, kdo převezme sociální oblast, rozhodnou sociální demokraté na krajském výboru koncem února. Jejich kandidáta musí následně posvětit krajští zastupitelé na březnovém zasedání.

Starosta: Jsem známý tím, že jsem pracovitý

Plzeň – Tím, kdo by měl doplnit krajskou radu po odchodu Dagmar Terelmešové do Senátu, je Miroslav Brabec (ČSSD, na snímku). Zda k funkcím starosty na Lochotíně, obvodního zastupitele, městského zastupitele a krajského zastupitele přidá ještě křeslo radního pro sociální oblast na kraji, se rozhodne v nejbližších dnech.

Je pravda, že byste měl převzít sociální oblast na kraji?
Ano, je to jedna z variant.

Pokud byste funkci přijal a krajské zastupitelstvo vás schválilo, dá se to vůbec stíhat? Jste starosta obvodu, městský zastupitel, krajský zastupitel a teď ještě radní pro sociální oblast – byť neuvolněný…
A jsme u toho. Že bych z toho byl na větvi, to se říct nedá, ale na druhé straně se sociální problematice dlouhodobě věnuji. Náš obvod má jako jeden z mála dva místostarosty, takže tu mám zázemí. Jednoznačně upřednostňuji práci starosty, takže pokud by to bylo v kolizi, funkci bych nebral.

Jak se dozvíte, zda budou funkce kolidovat? Nominaci musíte přece přijmout dřív…
Intenzivně nyní studuji problematiku sociální problematiky na kraji. Zjišťuji, co to pro mě bude znamenat časově. Pokud se rozhodnu to vzít, budu se tomu věnovat opravdu plně.

Spolupracoval byste i se senátorkou Terelmešovou?
Dáša je moje kamarádka a je jasné, že pokud bych radního dělal já, pomáhala by mi. Nejen v březnu po předání funkce, ale doufám, že po celý zbytek volebního období.

Dokdy se rozhodnete?
Je to otázka dnů, maximálně týdnů. Rozhodne se na krajském výkonném výboru ČSSD a ten je 28. února.

Krajských zastupitelů už není tolik, v úvahu připadalo tak čtyři pět jmen. Nemáte strach z toho, že bude vaše působení na kraji vnímáno tak, že jste zkrátka svolil, že jste byl přemluven, když už nikdo jiný nezbývá?
Je něco jiného, když bude neuvolněný radní například z Kašperských Hor, nebo když to bude starosta z Plzně, který už má nějaký servis. A může sednout na tramvaj a za 20 minut je na úřadu. I to je jeden z argumentů pro. To, co hraje proti, je u mě rodina, protože to už bych doma nebyl vůbec. Den má 24 hodin, ale jsem známý tím, že jsem hodně pracovitý. Nic však zatím není rozhodnuto.