Zastupitelé ve čtvrtek schválili podání žádosti o dotaci z EU, i když hlasovat o tom, zda smějí Slovany vůbec o dotaci Brusel požádat, se muselo dvakrát. Poprvé nenašly Slovany dost zastupitelů, kteří by evropskou dotaci podpořili.

Například sociální demokraté podporu neschvalují a podle ekonomického náměstka primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) není vhodné, aby obvod žádal sám. „Město poslalo do stejné výzvy ROP vlastní vybrané projekty a měli bychom postupovat při žádostech systémově a společně," míní Zrzavecký, který slovanskou žádost nepodpořil. Město totiž žádá o evropské dotace na výstavbu dalších čtyř kilometrů greenways pro cyklisty, pěší a bruslaře za cca 58 milionů korun.

Jenže druhý městský obvod preferuje dobudování areálu na ostrově v Božkově a posvěcení zastupitelstva, aby mohl žádat sám, k tomu nutně potřeboval. „Jsem rád, že jsme šanci žádat o dotaci nakonec dostali, zvlášť, když akci budeme dofinancovávat z vlastních, tedy obvodních peněz," podotkl starosta Slovan Lumír Aschenbrenner (ODS).

Cyklostezka na ostrově v Božkově má měřit téměř 900 metrů. Odhadovaná cena 21 milionů je tak vysoká zejména kvůli nutnému přemostění řeky Úslavy. Lávka má měřit bezmála 80 metrů a bude pět metrů široká. Zbytek asfaltové cyklostezky má mít šířku tři metry.

Pokud peníze z Bruselu skutečně přijdou, bude se stavět v příštím a přespříštím roce. Ve výsledku se stezka napojí na podobnou ze Starého Plzence, takže se obě místa propojí.