Kam je vhodné vzít děti, jak je to například s parkováním nebo s občerstvením? Také jsme pro vás změřili teplotu vody u hladiny.

Kde vychladit pivo? Jedině v řece

První cesta vedla do Hradiště k jezu na řece Úhlavě. Jak jsme předpokládali, voda je tu nejstudenější – má 19 stupňů Celsia. Ačkoli je to minimálně o šest stupňů méně než na dalších místech ke koupání, která jsme měřili, lidé byli i tady. „Tekoucí voda je tisíckrát lepší než třeba v Boleváku. Chodím se pravidelně, a když se člověk osmělí, ani to není tak studený,“ míní Hanka Majerová, která dokáže studenou vodu využít i jinak.

„Výborně se tam chladí pivo,“ dodala se smíchem sympatická slečna. Hospoda přímo u jezu totiž podle jejích slov nefunguje tak jako dřív: „Vyměnili se tu majitelé a teď to jde od desíti k pěti. Je to škoda, protože je to tu ideální i pro maminy. Jsou tu prolézačky a klouzačky pro děti.“

Bazén je nejteplejší

Druhá zastávka je u bazénu na Slovanech. Ačkoli je teprve krátce po poledni, už nyní je v obležení lidí. Teplota vody: venku víc než pětadvacet a uvnitř téměř sedmadvacet stupňů Celsia. Občerstvení je v areálu, koupajícím se hned po ruce. Pro děti je tu také malý bazén, brouzdaliště. V něm je teplota ještě vyšší. „Myslím, že během celého dne by mohlo přijít víc než šest set lidí,“ tipla si pokladní.

„Chodím nejradši sem, protože nesnáším rybníky. Vadí mi to jejich dno,“ vysvětluje návštěvnice Zuzana Ottová, která do slovanského bazénu nepřišla sama, ale přišla sem se synem Markem a dcerou Nikol. „Tady je to lepší, hlavně když přijdou ještě kamarádi,“ doplnila svou maminku Nikol.

U Boleváku není kde zaparkovat

Blížím se k další zastávce. V autě je vedro k zalknutí a nepomáhají ani otevřená okýnka. Kolem Boleváku ze strany od Bílé Hory však marně hledám místo k zaparkování. Už předem tedy tuším, co mě na břehu čeká. A nemýlím se. Kam oko dohlédne, je hlava na hlavě. Voda nekvete a má příjemných pětadvacet. Strategicky po celém břehu rybníka jsou navíc rozesety stánky s občerstvením, takže člověku vlastně nic nechybí.

Zkouším štěstí i z druhé strany největšího plzeňského rybníka. Nechávám auto daleko u silnice a vydávám se na obhlídku a měření i do kempu Ostende, kam se platí vstupné. „Nevadí nám to, radši si zaplatím dvacku, ale aspoň je tu pozvolný vstup do vody a můžu malýho naučit plavat,“ pochvaluje si Jakub Hrana. Zřejmě i díky tomu, že se tu voda ještě více vyhřeje od sluníčka, tu naměřím o půl stupně teplejší vodu než na druhé straně Boleváku. Navíc je v kempu Ostende i malá nudistická pláž, a rozhodně nezeje prázdnotou.

Poslední štací je jeden z menších boleveckých rybníků – Šídlovák. Ze strany, kde je dobrý přístup do vody, je také plno. Jen ten stánek s občerstvením tu tak nějak chybí. Zato zaparkovat nebyl problém, a ačkoli je tento rybník v těsné blízkosti Lochotína, je tu klid. Voda při našem měření dosáhla šestadvaceti stupňů Celsia. „Jezdíme většinou do Příšova, ale tam je zavřeno. Sem k Šídlováku chodíme málokdy, i když jsme z Lochotína,“ uvedla Tereza Pascherová.

Podle krajských hygieniků je voda ve všech plzeňských rybnících zatím v pořádku. Další rozbory plánují na tento týden. Takže koupat se dá zatím úplně všude, záleží na každém, čemu dá přednost. Zda pohodlí bez soukromí na Boleváku nebo třeba chladnější vodě v řece.