Namísto čisté vody čeká plavce rybník plný zelených řas.

„Chodím se koupat na Bolevák hrozně rád, ale letos je tam, myslím, ta nejhorší voda. Zapáchá, u břehu od Bílé Hory je usazený žabinec a když jdete z pláže, prodíráte se zelenými řasami," stěžuje si Ladislav Stehlík a dodává, že předpokládal, že právě speciální vodní žací stroj nepříjemné řasy vyřeší. Podobně mluví i další plavci na Boleváku. „Voda sice vypadá čistě, ale zelené chuchvalce jsou odporné a skoro všude. Tady mě koupání neláká ani trochu, jsem tu naposledy," podotkla Jana Malinová.

Stížnosti lidí přiznává i Správa veřejného statku. Ředitel Milan Sterly ale žací stroj nezatracuje a tvrdí, že svůj úkol plní. „Seče a vytahuje ven vodní rostliny. Pracuje každý den a máme posekánu asi třetinu rybníka u pláže," vysvětluje Sterly. Jenže problém je podle něj se zelenou vláknitou řasou, která se tvoří u dna a vlivem tepla se dostává na povrch. „Je jí teď víc a daří se jí, protože se udělalo rychle teplo. Větrem se nafoukává ke břehům. Najali jsme brigádníky, kteří ji manuálně sbírají," prohlásil Sterly. Dodal, že kombajn, který likviduje především tzv. kanadský mor, si s řasou poradí jen částečně.

Hydrobiolog Jindřich Duras vidí zásadní problém v tom, že na Boleváku se začalo sekat příliš pozdě a to kvůli potížím a průtahům na státní správě se schvalováním nového plavidla. To zatím nikde jinde v ČR nejezdí. Mezitím se řasa v rybníce tak rozjela, že není možné ji nyní zakrátko zlikvidovat. „Žací stroj pracuje jak má, za den nakosí deset až dvanáct fůr. S tím problém není, ale mělo se začít mnohem dříve, ještě v době, kdy se lidé nekoupali," prohlásil Duras.

Zapáchající vodu vysvětluje tím, že tam, kde se nepodařilo řasy včas vyházet, zahnívají. „Sama voda nezapáchá, její průzračnost je dobrá," potvrdil Duras s tím, že řasy nejsou zdraví škodlivé, ale výrazně snižují atraktivitu koupání.