Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bojových kohoutů se člověk bát nemusí

Lužany – Řekne-li se bojová slepice nebo kohout, vybaví se řadě z vás nejspíše krvavé zápasy na život a na smrt. Jenže chovatelé tato zvířata vidí zcela jinak.

27.10.2015
SDÍLEJ:

Otec a syn. Chovatel bojové drůbeže Petr Šalom k této zálibě přivedl i syna LukášeFoto: DENÍK/Pavel Korelus

„Jsou lidé, kteří je mají na dvoře hlavně proto, že se jim líbí, jak vypadají a jak si vykračují," říká Petr Šalom z jihoplzeňských Lužan

Jinou než bojovou drůbež doma nemá a o kohoutech tvrdí, že se jich lidé bát nemusí.

Petr Šalom svá zvířata vystavoval na sobotní výstavě přeštických chovatelů. Těšila se velkému zájmu – bojová drůbež prý často k vidění není. „Ale je třeba, aby vidět byla. Jsou to atraktivní zvířata," míní muž.

Čím se vlastně taková bojová slepice liší od domácí? Poznáte ji na první pohled, dalo by se říct, že to jsou atleti. „Jsou postavené a vyznačují se tím, že jsou hodně osvalené. Bojová plemena, především japonská nebo malajská, byla vyšlechtěna přímo pro zápasy. V Asii je to národní sport, i když v současné době prakticky všude zakázaný. Výstavní typy se z nich staly postupně," vysvětluje chovatel.

Mnohými obávaní bojoví kohouti jsou prý vůči lidem vesměs klidní. „Mezi sebou jsou agresivní, ale jelikož tahle plemena desítky nebo stovky let žila zápasy a byla zvyklá, že je lidé berou do rukou, nosí na zápasy a manipulují s nimi, mají k člověku jiný vztah," pokračuje Petr Šalom, který kohoutí zápasy, jež se samozřejmě konají i přes zákaz, odsuzuje jako kruté.

„Není to nic pěkného, to je jasné," říká Petr Šalom o kohoutích zápasech. „Při zápasech se zvířata ničí, doslova se likvidují a pořadatelé kohouty většinou nechávají, aby se vyřídili úplně. Ta zvířata už to prostě mají v sobě. Lidé jim navíc na už tak tvrdé a ostré ostruhy často dávali také různé nástavce," dodává.

Že se jich lidé bát nemusejí, ví chovatel samozřejmě nejlépe podle sebe. „Já je chovám osm deset let, ale jestli jsem měl agresivního kohouta, který by napadal člověka, tak snad jen dvakrát. Byli to už tříletí kohouti a pak jsem je musel dát pryč, jinak to nešlo. Třeba tohle plemeno šamo," ukáže na klec s impozantním a respekt budícím kohoutem, „takový kohout když se vztyčí, má osmdesát centimetrů a je schopný vám roztrhnout nohu."

Na přeštické výstavě bylo k vidění patnáct plemen bojové drůbeže, celkem asi čtyřicet zvířat různých velikostí i barevných rázů. Petru Šalomovi patří třicet z nich. 'Nic jiného' prý nemá. Kromě bojovnic šamo mohli návštěvníci výstavy vidět například indické bojovnice, jež mohly být kdekomu povědomé. „Je to prapůvodní plemeno, ze kterého se začali dělat brojleři. Kohout je široký, osvalený, má přes šest kilo," popisuje.

Další bojovnice, které muž chová, jsou madagaskarské. O oficiální plemeno se však zatím nejedná. „Takzvaný standard na ně ještě není. Ale o to více je třeba je ukazovat. Jezdím s nimi proto po výstavách k nám i po zahraničí ," dodává Petr Šalom.

Chovatelům se daří
Hodně členů, i mladých, navštěvované akce, areál tak akorát… Přeštické organizaci Českého svazu chovatelů se daří a víkendová výstava králíků, meklenburských strakáčů, holubů a bojové drůbeže to potvrdila.
„Vystřídalo se tu asi tisíc návštěvníků," byl spokojený jednatel spolku Josef Louda. „Od roku 1978 se tady výstava s výjimkou povodňové přestávky 2002, 2003 a 2004 koná pravidelně. Při záplavách bylo v areálu metr vody, naše tehdejší budova se musela nechat zbourat a místo ní dnes stojí nová," řekl.
Areálu si tedy chovatelé váží. Stejně jako pokračovatelů. „Máme totiž jedenáct mladých členů a myslím, že o následovníky máme postaráno," věří Josef Louda.

Autor: Pavel Korelus

27.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Městské lázně na Denisově nábřeží v Plzni mají nejlepší léta za sebou. Jejich stav je v současné době žalostný

Rok 1947 a oprava plzeňských lázní

Ilustrační foto.

Šetření dospělo do konce. Řidič, který srazil dva chlapce, je vinen

Výstava Metamorfózy v DEPO2015

Plzeň – Irene Fritz je předsedkyní uměleckého spolku Oberpfälzer Kunst-verein z německého města Weiden a moc se jí zalíbil industriální prostor plzeňského areálu DEPO2015. Z její iniciativy vznikla společná česko-německá výstava, která je od 5. října k vidění právě ve výstavních prostorách DEPO2015.

Rána hodinu po večerce. Zamykají se cely na noc?

Skupina vězňů vnikla do nezamčené cely, úder poškodil zrak.

Praktici zavřeli své ordinace, pokračují v protestech

Plzeň - Mnoho praktických lékařů pro děti a dospělé ve středu zavřelo své ordinace.

Evropská liga: Viktoria letí do Švýcarska

Plzeň – Povzbuzeni vítězstvím v prestižním duelu nad pražskou Spartou odlétají ve středu fotbalisté Viktorie Plzeň k dalšímu těžkému zápasu – k utkání základní skupiny Evropské ligy se švýcarským FC Lugano.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení