„To je divné, myslela jsem, jak tu bude plno, a abychom se tu skoro báli,“ konstatuje asi třicetiletá žena, která stejně jako já drží v ruce formulář, pořadové číslo, dosluhující řidičský průkaz, občanku a fotografii. Uplyne několik minut a na světelné tabuli se už opakovaně vystřídala tři čísla, na která však nikdo nereaguje. „No jo, to se zase někdo objednal přes internet a nepřišel,“ utrousí procházející úřednice. Pak už zabliká moje číslo a já se hrnu k přepážce číslo šest. Během pár minut, ve kterých nejdříve podepisuji formulář, úřednice zkontroluje uvedená data podle občanky, nalepí fotografii a bouchne razítko, je vše vyřízeno. „Výměna je zdarma, za tři týdny si pro nový řidičák přijďte,“ volá za mnou paní za přepážkou.

Stejnou procedurou jako já by mělo jen v Plzni projít do konce roku ještě těměř devatenáct tisíc řidičů. Jenže na to mají už jen padesát dní. Navíc musí počítat s tím, že 20 dní budou na průkaz čekat. Podle vedoucího odboru registru vozidel a řidičů plzeňského magistrátu Jiřího Marka však není možné stihnout všechny řidičáky vyměnit. „Poslední dobou chodí stále méně lidí. Teď je to tak 200 denně, před dvěma týdny to bylo 500. Můžeme sice otevřít víc přepážek, rozšířili jsme i možnost objednat se na internetu, ale vyměnit všechny zbývající průkazy už je nereálné,“ říká Marek.

Lidem, kteří si letos nevymění řidičák vydaný do konce roku 1993, byť už nikdy nechtějí řídit, hrozí pokuta až 30 tisíc korun. „Pokud nepříjdou vyplnit čestné prohlášení, že se vzdávají řidičského oprávnění, nebo si průkaz nevymění, dopustí se přestupku proti pořádku ve státní správě. Ale pokuty v reálu nebudou tak vysoké, jestli půjde o první projednání. Lze to řešit i domluvou,“ dodal Marek.