Kam se rozjedou kandidáti Miloš Zeman a Jiří Drahoš a kde budou přesvědčovat voliče, aby jim ve druhém kole volby dali hlas?

V Plzeňském kraji je to jasné. Současný prezident Miloš Zeman bodoval hlavně na Tachovsku, což je chudší region v kraji. Teoreticky proto Jiří Drahoš neudělá chybu, když vyrazí právě tam a začne tu lákat voliče na svou stranu. Může to zkusit třeba v Horních Kozolupech, kde měl Zeman hodně navrch, protože pobral 72,5 % hlasů a Drahoš zde skončil s necelými 12 %. Podobné to bylo třeba v Záchlumí (72,5 % pro Zemana), Drahoše zde předběhl i Michal Horáček.

Jiří Drahoš se zřejmě vydá i do Plzně a okresních měst v kraji, kde Zeman rovněž vyhrál, ale s mnohem menším náskokem než na Tachovsku. Pokud by Drahoš vyrazil přemlouvat voliče do Plzně, nemusí se vydávat do Letkova. Tam ho volila většina lidí stejně jako v severoplzeňských Nadrybech, Štichovicích či v Žilově. O jeho kvalitách jsou zjevně přesvědčeni také lidé ve Všekarech na Domažlicku, kde získal skoro 44 %.

Hokejisté HC Škoda Plzeň odstartovali přípravu na ledě. Na snímku posila Milan Gulaš.
Nominace odtajněna. Na olympiádu jedou střelci Gulaš, Mertl i Kubalík

Pokud jde o Zemana, měl by vyrazit hlavně na Šumavu. Při své loňské návštěvě ji v Plzni zkritizoval a označil za bolavé místo kraje. Šumavská střediska mu ve volbách radost jistě neudělala. Propadl například v Železné Rudě, v Prášilech, na Horské Kvildě (tam byl až čtvrtý) a také na Modravě. Nutno říci, že Jiřího Drahoše tam volili zejména turisté s voličskými průkazy.

Současný prezident zato bodoval v Horažďovicích. V roce 2013 tu přesáhl sotva 18 % hranici, teď uspěl na více než 38 %.

Jiří Drahoš může počítat s podporou většiny protikandidátů z prvního kola. Michal Horáček mu například přenechává svoje bigboardy i internetovou reklamu mediální společnosti a vyzývá k zapojení aktivistů v krajích. Tým Marka Hilšera zase oslovil Drahošův fanoušek ze Sokolova Miroslav Balatka. Pro Drahoše chce uspořádat koncert. „Vystoupí hlavně lokální kapely, v podstatě bez nároku na honorář, jen za proplacení nákladů na benzin,“ říká Balatka. Zemana zase veřejně podpořil Petr Hannig.

Výstava Kollárka jinak v Zach´s Pubu
Kollárova ulice má ambice být centrem místní kultury