Bobři se přemnožili a páchají škody na březích rybníků a podél koryt řek. Na některých místech Plzeňska je situace takřka alarmující. Situaci už řeší Povodí Vltavy.

„Bobry evidujeme a snažíme se je držet ve stavu, jaký nám dovolí zákon,“ uvedl ředitel plzeňské pobočky Povodí Vltavy Miloň Kučera. „Můžeme likvidovat hráze, ale zákon říká, že při jejich odstraňování nesmí být porušen bobří hrad čili sídlo, kde bobři žijí. To nám boj s ním komplikuje,“ zmínil ředitel. Situace začala být vážná před několika lety, kdy se bobr začal rozšiřovat z Domažlicka při migraci ze sousedního Německa. „Problém graduje. Zasažené je celé Plzeňsko. Nejvíce jeho výskyt a páchané škody evidujeme při tocích Úhlavy a Radbuzy a po celé délce Berounky,“ dodal ředitel.

Bobr evropský v Českém lese. | Video: DENÍK/Antonín Hříbal

Jedním z míst, kde se bobři vyskytují ve větším počtu, je přehrada Hracholusky. „Víme o dvou místech, kde si tato zvířata staví hráze - před hracholuským mostem a v lokalitě, kde se Hracholuský potok vlévá do Mže. Na obecním majetku zatím škody nepáchá. Spíše se jedná o prvek, na který jsme nebyli zvyklí,“ sdělil starosta Plešnic Josef Wočadlo.

Rejdištěm bobrů je i Vísecký rybník v Trnové na severním Plzeňsku. Obecní zastupitelé o problému vědí, ale nemohou s ním moc dělat, přestože rybník leží na katastru obce. Podle slov starostky Petry Šumlovové obec nijak do řešení problému nezasahuje i kvůli majetkovým vztahům. Řada míst okolo rybníka patří soukromým vlastníkům.

Že bobr jako chráněné zvíře páchá stále větší škody, vědí i ochranáři. „Všechno se v poslední době vyhrotilo, protože se bobři množí a skutečně likvidují velké množství stromů a porostů,“ podotkl Karel Bobál ze záchranné stanice zvířat v Tachově. Jedním z možných řešení by podle něho mohla být povolená regulace a odstřel určitého počtu kusů, jako už platí v Německu.