„Kima, belgického ovčáka, čekají zkoušky z vyhledávání osob v sutinách a na plochách, labradora Bolda i křížence německého ovčáka Amora zase zkoušky základní,“ řekl vedoucí blovických psovodů Jiří Šamonil.

Se psy trénovali psovodi nejdříve na kladině, houpačce nebo vodorovném žebříku, pak se přesunuli do terénu. V lese musí najít dalšího člena SDH Blovice, Josefa Synáče, který spolu s dcerou Terezkou posloužil coby figurant. V terénu si pak všichni psi vedli dobře, nejzkušenější Kim objevil figuranta, i na vysoké hromadě smrkových kmenů.

Hasiči psovodi fungují v Blovicích už čtvrtý rok a jsou jedinou jednotkou svého druhu v západních Čechách.

„Co se týče republiky, jsme jednou z několika aktivních základen a pravidelně se zúčastňujeme společných cvičení. Jedním z posledních byla velká akce v polorozbořené továrně v Praze – Hlubočepech. Naši jednotku jsem zastupoval spolu s Lucií Vokounovou a Pavlem Sudzinou. Pro vyhledávání v sutinách byla továrna ideální. Psi si vedli dobře – a nejen naši, ale všichni, kteří na místě byli,“ pochválil výkon čtyřnohých záchranářů Šamonil.

A co psovody v letošním roce ještě nemine? „Chystáme se na školení na lezecké práce, se psem na laně, zúčastníme se i velkého secviku Integrovaného záchranného systému. Hlavní pro nás ale stejně asi zůstávají zkoušky psů, které, doufám, složí všichni,“ zakončil Šamonil.