Částka 12,6 milionu potěšila například představitele Blovic, kteří se teď budou moci pustit do stavby přírodního koupacího biotopu. Vodu v něm nebude čistit chemie, ale rostliny. Stejně jako to už několik let funguje například v Dobřanech či Plasích.

„O koupališti se v Blovicích mluví tak padesát let. Vždy se ovšem rozhodlo peníze použít na důležitější věci. V našem případě pro opravu polikliniky, knihovny, komunikací…" říká starosta Blovic Jan Poduška.

Teď už ale na koupaliště dojde. Vznikne poblíž areálu zemědělského družstva, směrem k rekreační oblasti. „Statek zacloníme stromy, koupaliště bude pohodlně dostupné pěšky. Půjde o přírodní biotop stejný, jako funguje třeba v Dobřanech nebo na jižní Moravě, kde jsme se byli také podívat. Letos v červenci chceme zahájit stavební práce a většinu z nich včetně osázení rostlin, které musí zakořenit, udělat v tomto roce. Na jaře 2014 vše dokončíme a v létě se už lidé budou moci koupat. Máme z toho opravdu radost," dodal Poduška.

Stavba bude stát 16 milionů korun, 12,7 milionu uhradí dotace, zbytek zaplatí město z vlastní kasy.

Při pondělním rozdělování dotací ale uspěly také dvě další obce z Plzeňska. Jihoplzeňské Nezvěstice získaly více než osmimilionovou podporu na stavbu víceúčelového areálu s in-line bruslařským oválem, severoplzeňské Hromnici Jihozápad podle všeho přidělí pětimilionovou dotaci na sportovně rekreační areál Hromnice-Žichlice.

ROP pro Plzeňsko

Blovice přírodní koupací biotop: 12 695 941,7 Kč

Nezvěstice víceúčelový areál s in-line oválem: 8 399 858,1 Kč

Hromnice sportovně rekreační areál Hromnice-Žichlice: 5 087 591,7 Kč