„Minulý týden jsem o našem gymnáziu mluvil s náměstkem Stručkem. Když prý město dá šest set tisíc korun, škola se slučovat nemusí,“ řekl Deníku starosta Blovic Jan Poduška (ODS), podle něhož během rozhovoru zazněla i věta ´berte, nebo nechte být´. Starosta se rozhodl, že samostatnost gymnázia zachová, peníze v rozpočtu se prý najdou. „Bude to na úkor investic, ale předpokládám, že návrh na lednovém jednání zastupitelstva projde,“ dodal starosta.

Proti sloučení už vznikla i Petice za záchranu Gymnázia Blovice, kterou od začátku prosince podepsalo více než 1500 lidí. I když ke sloučení nedojde, poputuje petice k vedení kraje. „Podpisy budeme sbírat počítám do konce ledna,“ uvedl zástupce ředitelky gymnázia Pavel Vlach, který upozorňuje i na to, že by ekonomické hledisko nemělo být jediným důvodem pro slučování. „Jsme nejúspěšnější gymnázium v kraji v čerpání dotací. Od roku 2006 jsme se podíleli na pěti projektech za přibližně dvanáct milionů korun,“ vypočítává Vlach.

Plzeňský kraj plánuje v příštím roce sloučit až čtrnáct škol v rámci optimalizace. Jde o střední školy, v jejichž prvních ročnících nastoupilo málo žáků. A podle krajského náměstka pro školství Jiřího Stručka (ČSSD) se situace hned tak nezlepší. „Takový je vývoj obyvatelstva. Nevěřím, že když se nepodařilo naplnit třídy letos, podaří se to příští rok,“ podotýká Struček. Proto by prý Blovice měly počítat s tím, že pokud doplatí rozdíl nákladů teď, budou tak muset učinit i v dalších letech. Ministerstvo školství platí totiž školám podle počtu žáků a kraj coby zřizovatel musí chybějící peníze doplácet ze svého. A to se se mu nelíbí.

Blovické gymnázium se mělo sloučit s některým plzeňským gymnáziem. Starosta Jiří Poduška je však přesvědčen, že měl kraj hledat jiná řešení. „Jako zřizovatel by mohl provést reorganizaci gymnázia nebo třeba změnit obor. Ne hned slučovat,“ míní starosta. Spojení je podle něj jen první krok k úplnému zrušení. Navíc uznává, že peníze už příště sehnat nemusí. „Na rok 2012 už prý částka bude více než dvojnásobná a v dalších letech ještě víc. To už je hodně a možná by to zastupitelé ani neschválili,“ obává se Poduška.