Blovice, Nezvěstice, Šťáhlavy, Starý Plzenec, pak pět plzeňských zastávek, Vochov, Kozolupy a zpět. Tak vypadá návrh nové železniční linky, která se má v jízdních řádech objevit dvanáctého prosince tohoto roku. Cestující ji budou hledat pod názvem Plzeňská linka.

České dráhy ji podle mluvčího Petra Šťáhlavského do jízdního řádu zařadily na základě smlouvy s Plzeňským krajem. „Linka má propojit plzeňskou aglomeraci a její východní a západní části přímým spojením bez přestupu. Má také doplnit a zahustit základní intervaly na příměstských úsecích tratí s největším pohybem cestujících, což jsou trati Plzeň–Cheb a Plzeň–České Budějovice,“ uvedl Šťáhlavský.

Plzeňskou linku mohou podle mluvčího lidé využívat i jako takzvanou městskou linku. „Cestovat s ní mohou také obyvatelé Plzně jedoucí mezi východním a západním okrajem města. Podobně už několik let funguje takzvaná Městská linka v Praze a tento model lze přirovnat třeba i k německému nebo rakouskému systému rychlé městské a příměstské dopravy S–Bahn,“ pokračoval mluvčí.

Linku bude obsluhovat bezbariérová souprava Regionova 814, což usnadní cestování maminkám s kočárky, vozíčkářům a starším osobám. Uvítá to například Alice Jílková z Plzně. „Narodila se mi dvojčata, a když se s nimi doma nudím, nasedáme do auta a jdeme do Plzence ke známý. Kdyby to šlo pohodlněji vlakem, bylo by to určitě lepší. Navíc když bydlím v Plzni kousek od nádraží,“ řekla žena.

Dvanáctého prosince, kdy mají vlaky na Plzeňskou linku vyjet, začne platit nový jízdní řád. Jeho přibližnou podobu včetně detailů o nové lince uveřejnil na svých webových stránkách Krajský úřad. „Jedná se však pouze o pracovní návrh řádu určený k další práci a upřesnění požadavků objednavatelů – krajů a ministerstva – i obyvatel,“ dodal Šťáhlavský.

Nový jízdní řád

Od 12. 12. 2010 začne platit nový jízdní řád železniční dopravy. Jeho přibližnou podobu najdete na webu Krajského úřadu Plzeňského kraje. Pokud byste k řádu spěšných a osobních vlaků měli připomínky, adresujte je společnosti POVED, plzeňskému organizátorovi veřejné dopravy.