Pokud se nepodaří lékaře přesvědčit, musí kraj začít malovat mapu, v níž vyznačí, kam se které pracoviště v rámci kraje přestěhuje. Už nyní je například jisté, že chirurgie by se z Domažlic přesunula do Klatov. Budoucí maminky by se naopak musely připravit na cestu opačným směrem. „Budeme jednat i se sousedními kraji, aby pomohly v akutních případech,“ slíbil hejtman Milan Chovanec.

Lékaři chtějí výpovědi stáhnout pouze v případě, že se Lékařský odborový klub (LOK) dohodne s ministerstvem. „V pátek jsme byli rádi za to, že se jednání konečně posunula k jasné nabídce, o které lze jednat. Měli jsme konečně naději, že k dohodě dojde a zdravotní péče po prvním březnu bude tím pádem v plném rozsahu udržena,“ uvedl mladý neonatolog z plzeňské fakultní nemocnice Jiří Náhlovský, kterému nyní také běží výpovědní lhůta.

V současné době jsou však lékaři opět pesimističtější. „Ačkoliv kolegové z vedení LOK a České lékařské komory páteční ministrova a premiérova vyjádření přetavili spolu s právníky do podoby jasné dohody, ministr s ní v pondělí údajně nesouhlasil a vypouštěl do médií zcela nepravdivá tvrzení, že lékaři stupňují požadavky,“ říká Náhlovský. Výpovědi zatím nikdo nestáhl, ti kteří se zatím nepřipojili, navíc uvažují o vypovídání přesčasů.

Kraj se chce přesto pokusit lékaře přesvědčit, aby protestovali jinou formou a zůstali v práci. Pokud se mu to nepodaří, přijde ke slovu mapa a horká linka.

„Zprovozníme telefonní linku, kde se lidé 24 hodin denně dozvědí, kde je s čím ošetří. Vše bude řízeno přes krajskou záchranku,“ plánuje krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD). Na tzv. helplince by podle něj mohly pomoci i sestry z krajských nemocnic. „Místo toho, aby seděly doma za 60 procent platu, můžou poradit lidem,“ dodal Šimánek. Kromě linky budou v provozu i speciální internetové stránky. „Bude to mapa kraje, na níž bude přehledně vidět, která oddělení fungují v které nemocnici,“ doplňuje hejtman.

Situace v kraji

Fakultní nemocnice Plzeň – 70 výpovědí, ohrožena je gynekologie a neonatologie.
Klatovská nemocnice – 39 výpovědí (1 neurolog ji stáhl), ohrožena je chirurgie, gynekologie a ARO.
Domažlická nemocnice – 21 výpovědí (1 chirurg a 3 gynekoložky ji stáhli), ohrožena je chirurgie.
Rokycanská nemocnice – 9 výpovědí.
Stodská nemocnice – 9 výpovědí.
Nemocnice Sušice – 4 výpovědi.
Celkem je podáno 152 výpovědí.