Občanské sdružení La Sophia v čele se zpěvačkou Yvettou Blanarovičovou tu pořádalo konkurz pro talentované děti, které vyrůstají v sociálně znevýhodněném prostředí a samy by se v hudební branži prosadit nedokázaly.

Oblastní kola se konají Česku i na Slovensku a 14 největších talentů postoupí na soustředění v Praze, kde nacvičí vystoupení s profesionální kapelou. Vyvrcholením má být květnový koncert La Sophia v hotelu Ambassador a vítězové mohou získat studijní pobyt v zahraničí, hudební nástroj či úhradu základního uměleckého vzdělání.

„Nejsme žádná superstar. Chceme vybrat 14 největších talentů, které pak čeká tvrdá práce. Musíte na sobě pracovat a vzdělávat se, to je ta správná cesta,“ prohlásila před soutěží Yvetta Blanarovičová.

Před čtyřčlennou porotou, kde zasedl například operní pěvec Národního divadla Vratislav Kříž nebo plzeňští hudebníci Jiří Koptík a Ivan Audes, šla s číslem 1 jedenáctiletá Kamila Kulichová z Plzně. Na kytaru zahrála španělskou Malaguenu. „Chodím do hudební školy do Lobez a hraju na kytaru pět let,“ přiznala Kamila. Žádnou velkou trému prý necítila, prostě přišla zahrát. „Ještě nevím, jestli bych se chtěla hudbou živit, líbí se mi třeba Ewa Farna,“ dodala Kamila.

Početnou skupinku tvořily děti z Dětského domova v Horním Slavkově. Vystupovala za ně šestnáctiletá Andrea Hakelová a devítileý Adrian Andel. „Nemám trému. Miluju cikánské kapely a vůbec rytmus,“ tvrdila Andrea. Adrián tak sebejistý nebyl. „Zazpívám Teče voda, teče a pak písničku Alou, alou,“ vyjmenovával.

Poslechnout si děti přišla i náměstkyně primátora Marcela Krejsová (ODS). Právě ona v Plzni soutěž podpořila a město pomáhalo i s výběrem a vytipováváním dětí do soutěže. „Jsem ráda, že se to povedlo,“ přiznala Krejsová. Připomněla, že v Plzni už prosluli profesionální hudební dráhou například romští sourozenci Bartošovi, kteří vyrůstali v dětském domově Domino. I přes tento handicap oba vystudovali vysokou školu s hudebním zaměřením.

Výsledky nedělního klání se dětí dozvědí v příštím týdnu.