Zatímco plzeňské prodejny zažily především o víkendu nákupní horečku, většiny okresních poboček se akce zásadně nedotkla.

Do poslední chvíle proudili zákazníci například do Knihy Dobrovský na plzeňské náměstí Republiky. „Během týdne si chodili zboží okouknout. Až potom nakupovali, zpravidla si pořídili pět a více knížek,“ uvedla zástupkyně vedoucí prodejny Stanislava Petříková. Během pátku sem zavítalo více než 300 lidí. Mezi nimi byla také Sabina Hrdličková. „Zrovna si jeden kousek vybírám. Ještě se chci podívat na vykládací karty. Dvacetiprocentní sleva je opravdu příjemná,“ pochvalovala akci Plzeňanka. Podle zástupkyně vedoucí prodejny byla největší poptávka po knižních novinkách a rovněž dětské literatuře.

Asi nejsilnější nákupní šílenství vypuklo v centru Olympia Plzeň. V sobotu dopoledne do něj směřovaly stovky návštěvníků. Většina obchodů totiž snížení cen prodloužila až do neděle. Velký nápor musely zvládat prodavačky v prodejně Tescoma. „Byla to jízda. Chvilkami jsme vůbec nestíhaly všechny obsloužit,“ sdělila zaměstnankyně Ivana Šlaufová. Doplnila, že lidé využili slev hlavně na nákup vánočních dárků.

Celodenní frmol panoval též ve Sportisimu, jež nabízelo patnáctiprocentní slevu pouze na zimní zboží, nebo v Retro Jeans. „Měli jsme připravené kolo štěstí, kde si zájemci mohli vytočit různé snížení ceny. Na hodinu jsme ještě udělali totální výprodej, kdy veškeré oblečení, včetně outletového, bylo o půlku levnější. Mělo to velký úspěch,“ zhodnotila sobotní směnu vedoucí prodejny Zuzana Eretová. Nový kousek do šatníku pro sebe nebo své blízké si tady pořídilo přes 500 zákazníků. Nejvíce šly na dračku zimní věci, a to bundy a mikiny.

Dveře se netrhly ani v domažlické prodejně Euronics. „Akce běží v plném proudu. Největší poptávka je po televizorech, mobilních telefonech, tabletech a velkých spotřebičích, jako jsou pračky. Lidé už samozřejmě nakupují na Vánoce,“ okomentoval Black Friday pracovník Filip Martínek.

NĚKDE SLEVY NETÁHLY

Naopak rapidní prodejní nárůst nezaznamenali v tachovské pobočce Tesco. „Nedá se říci, že by se strhla nějaká lavina. Sice byla levnější elektronika a oděvy, ale opravdu se nám tady nikdo kvůli levné televizi nepopral,“ shodli se s úsmě-vem tamější zaměstnanci.

V poklidu probíhal Black Friday v centru Rokycan a v klatovském obchodním centru Škodovka. Jednu neobvyklou situaci však pracovníci klatovského Intersportu přece jen zažili. „Hned ráno přišel pán, který nakoupil velké množství zboží včetně drahých bot či bund. Říkali jsme si, že nám to výborně začíná. Když ale zaplatil, vytáhl průkazku a představil se jako inspektor ČOI. Naštěstí jsme měli vše v pořádku, takže jsme se tomu zasmáli,“ vyprávěla prodavačka Edita Kliková.

(s přispěním jis, js, ki, hav)