Biskup František Radkovský zde požehnal všem automobilům, a řidičům u příležitosti včerejšího svátku svatého Kryštofa, patrona motoristů a všech cestujících. Žehnání se ve dva roky staré první dálniční kapli v České republice konalo poprvé.
„Záleží pouze na nás samotných, zda bude automobil dobrý a spolehlivý společník,“ řekl na začátku mše Radkovský.
Dodal, že požehnání automobilů svěcenou vodou neznamená, že by se stalo kouzlo a od této chvíle se těmto vozidlům vyhýbalo neštěstí. „Cílem není magicky začarovat vozidla. Tuto zodpovědnost neseme sami. Prosíme proto, abychom právě my byli zodpovědní, pozorní a trpěliví. Život bez aut si v dnešní době nedovede asi nikdo představit, někdy ale chceme rychlý přesun z místa na místo učinit ještě rychlejším,“ vysvětloval biskup. Zavtipkoval, že je vděčný za to, že nemá vrtulník, pak by totiž musel stihnout ještě daleko více povinností.
Právě dálniční kaple má sloužit jako místo odpočinku, kde se vyčerpaný řidič může zastavit a nabrat sílu k další cestě. Na závěr mše posvětil plzeňský biskup také přívěsky s vyobrazením svatého Kryštofa s malým Ježíškem a daroval je řidičům.
Dálniční kaple na dálnici D5 u Šlovic je vůbec první v České republice, byla postavena v roce 2008, biskup ji vysvětil 3. září. Ekumenická sakrální budova nese název kaple Smíření. Objekt má jednoduchý kubický tvar, tvořený 12 metrů vysokou železobetonovou konstrukcí. V rámu stavby je na obou stranách vyříznut tvar kříže. Interiér kaple je poměrně malý, 4 x 6 metrů. Vybavení tvoří nerezový kříž, oltář a lavice z betonu, pevně připojené ke stěnám a k podlaze. Vstupní a protilehlá strana jsou prosklené. Vnitřek kaple je tak dobře přehledný i při pohledu zvenčí. Kaple Smíření tvoří jakási monumentální novodobá boží muka. „Ta jsou obvyklými průvodci starých cest v Čechách. Připomínají cestujícím stálou boží přítomnost a odpovědnost člověka vůči době i druhým,“ zamýšlí se nad významem stavby její autor, architekt Jan Soukup.
Svatostánek má ale ještě další významy. Vzhledem ke své poloze na moderní verzi tradiční cesty mezi Čechami a Německem symbolizuje smíření obou sousedních národů, proto kaple Smíření. Na stavbě je navíc umístěna také pamětní deska obětem dálnice.
Kaple patří sdružení Via Carolina a spravuje ji Římskokatolická farnost Plzeň– Litice.