Jedná se o další publikaci plzeňského vydavatelství Starý most, které se zaměřuje na knihy se současnými a hlavně dobovými fotkami regionu. Kniha vyšla tento týden a autorka se v ní vrací až o sto let zpátky do významných i méně významných lyžařských středisek v Plzeňském kraji. Popisuje původní lyžařskou výbavu, zázemí i atmosféru v běžeckých stopách, na sjezdových tratích i skokanských můstcích.

„Kdysi jsem psala seriál o historii lyžování pro noviny, a protože měl seriál velký ohlas, rozhodla jsem se vše uspořádat do knihy,“ uvedla při čtvrtečním křtu Špalková. K lyžím prý měla kladný vztah odmalička. Její otec Jaroslav Lacina byl totiž předsedou jednoho z prvních poválečných lyžařských spolků v kraji. Právě jemu autorka knihu věnovala.

Publikace obsahuje celkem 170 fotografií z různých období především z Domažlicka, Šumavy a Plzeňska. V obchodě by měla stát 290 korun.

Pro vydavetelství Starý most, které založili v roce 1999 Plzeňané Petr Flachs, Zdeněk Hůrka a Petr Mazný, jsou Bílé stopy jubilejní už 30. publikací. Přesto si zakladatelé nadále myslí, že fungování v branži, s níž neměli nikdy nic společného, je pro ně stále zázrakem. „Že vydáme 30 knih, jsme si nikdy ani nepomysleli. Naopak. Když jsme se odhodlali k první, měli jsme za to, že bude i poslední. Trh ji ale přijal dobře, byly podklady pro další a my měli první zkušenosti, jak se v oboru pohybovat, tak jsme to ještě zkusili,“ uvedl Flachs.

První kniha se jmenuje Plzeň 1880 – 1935 a stejně jako nejbližší publikace po ní (např. Plzeňané) se jedná o dílo plné starých fotografií. „V Plzni se v roce 1998 konala výstava starých fotografií, kam přišlo hodně lidí. Fotografie se jim líbili, ale říkali, že je škoda, že je uvidí jen jednou a pak už ne a že by chtěli, aby si je mohli prohlížet v klidu doma. Byl to zajímavý nápad, tak jsme začali hledat někoho, kdo by z fotek udělal knížku. Nikdo se ale nenašel, tak jsme si řekli, že ji vydáme sami. Trvalo to zhruba rok, než se dostala na svět,“ popsal vznik vydavatelství Hůrka.

Když se vyčerpaly nejlepší fotografie z ulic Plzně a Starý most vydal i knihu o plzeňských strašidlech, přišly na řadu dobové snímky z firem. Svoji fotografickou knihu má plzeňský pivovar i Škodovka. Další významnou etapou firmy bylo v roce 2004 vydání publikace Plzeňský kraj z nebe s fotografiemi Jiřího Bergera. Obrovského množství leteckých snímků zajímavostí kraje na křídovém papíře se za zhruba šest až sedm stovek prodaly tisíce kusů.

Postupně ale vydavatelství docházelo k tomu, že plzeňský kraj je fotografiemi dokonale zmapovaný a není moc, co dál vymýšlet. ´Mosťáci´ se proto rozhodli vstoupit se zavedeným knot-how do jiného regionu. Logicky vstoupili do sousedního, atraktivního a na obyvatelstvo bohatého jihočeského kraje. Tam jako v Plzni vzniklaprvní kniha o Českých Budějovic se snímky z přelomu 19. a 20. století. „Budějovičáci ale asi nejsou takoví patrioti jako my v Plzni. Oproti Plzni se prodalo této knihy jen necelá třetina,“ říká Mazný. Ten připomíná, že návrat na Plzeňsko umožnili především nápady jiných. „Je dobře, že se už nemusíme spoléhat jen na sebe, ale chodí za námi už i jiní autoři se svými nápady. To je právě příklad Bílých stop,“ dodal.

Nezahálí ale ani projekt mapovat regiony z nebes. Existují už publikace leteckých snímků právě Budějovického kraje, Karlovarského a připravuje se Brno z nebes. I když tomu nikdo z tria zakladatelů stále nemůže uvěřit, nebude číslo 30 ve Starém mostu rozhodně poslední.