Když přijedete do Újezda nade Mží, říkáte si, že je to obec jako každá jiná. Jenže zdání klame. Vztahy mezi zhruba devadesátkou obyvatel jsou tady natolik napjaté, že došlo i na pěsti mezi členem rodiny bývalého starosty Jana Slepičky s příbuzným zastupitelky strany, která ve volbách kandidovala proti sdružení Slepičky. Důvod? Komunální politika.

Nevraživost obou táborů vygradovala i do situace, že obecní zastupitelstvo se dvakrát během tří let rozpadlo. Naposledy letos na jaře. Problémy nevyřešily ani letošní zářijové předčasné komunální volby. Bezvládí trvá i dva a půl měsíce po nich a konec nefunkčnosti zastupitelstva je v nedohlednu. Obě znesvářené strany nevylučují, že dojde k dalším předčasným volbám.

Dnes budou zastupitelé od konce září zkoušet už napočtvrté volit nové vedení. „To se znovu zřejmě nepodaří zvolit, protože z té druhé kandidátky vždy jeden odstoupí. Počítám, že do ledna podají rezignace všichni náhradníci, a pak budou nové volby," neskrýval skepsi Jan Slepička, který ustavující zasedání řídí.

Že to takhle nejspíš dopadne, nevyloučila Marie Kopecká z konkurenční kandidátky, která podala rezignaci hned na první ustavující schůzi 16. října. Pětičlenné zastupitelstvo tím pádem mělo jen čtyři členy, což podle zákona znamená, že je neusnášeníschopné. Náhradník za Kopeckou Jiří Novotný podal rezignaci na mandát na zasedání 4. prosince. „Nemůžu mluvit za ostatní, ale myslím si, že budou odstupovat i další kolegové," míní Kopecká.

Zářijové komunální volby vyhrálo Sdružení nezávislých kandidátů, které získalo čtyři mandáty. Konkurenční Újezdské SNK dostalo od voličů jeden mandát, jeho členové ale nechtějí být za současného složení sboru v zastupitelstvu. „Nechci tam být s panem Slepičkou, protože pro obec toho tolik nedělá, a to, co činí, nedělá dobře. Chtěla bych, aby starostkou byla paní Jančová, která za rok a půl toho stihla víc než pan Slepička za dvacet let," vysvětlila důvody rezignace Kopecká.

Příznivci exstarosty Slepičky ale tvrdí, že za jeho vlády se v Újezdě udělala plynofikace, vodovod a cesty. Navíc obec zůstala nezadlužená.

Podle Slepičky opozice odstupováním jednotlivých kandidátů dělá naschvály a nejde jí o blaho obce. „Potřebovali bychom opravit asfalt na návsi, jenže nemůžeme žádat o dotace. Peněz na účtě je dost, ale nemůžeme s nimi hospodařit. Nemůžeme schválit rozpočet," posteskl si Slepička s tím, že obec může dělat jen takzvané udržovací práce, jako třeba platbu za elektřinu.

Exstarosta naopak nebyl tolik sdílný ohledně bitky svého vnuka s příbuzným konkurenční zastupitelky. „Nechci to řešit po telefonu. Zeptejte se policejního mluvčího," odkázal Slepička.

Kopecká, která byla svědkem rozepře, tvrdí, že nešlo o násilí, ale o slovní potyčku a postrkávání. „Mám informace, že se tím bude zabývat policie," řekla Kopecká.

Ustavující schůze
16. 10. Marie Kopecká podala rezignaci a tím zastupitelstvo bylo neusnášeníschopné,
30. 10. na schůzi se dostavili pouze tři zastupitelé – zastupitelstvo je neusnášeníschopné,
4. 12. náhradník za Kopeckou odstoupil.