Je pátek dopoledne, pár minut po desáté hodině, a já projíždím Městem Touškovem. Vypadá to, že prší, ale na čelní sklo mi ve skutečnosti dopadá sníh v tekutém stavu. Na to, aby se snášel v podobě vloček a udržel se na zemi, je v Touškově přece jenom teplo. O pár kilometrů dále už ovšem přituhuje. V Čeminech padají první vločky, hlavní silnice spojující Plzeň a Karlovy Vary je u Nové Hospody pokryta bílým popraškem, v Úněšově sněží a všechno se tváří příjemně zimně.

Mám však namířeno do Bezvěrova a než tam dorazím, projedu regulérní vánicí, v níž sníh létá skoro vodorovně, viditelnost je mizerná a silničářské vozy opatřené pluhy se s tou slotou perou a odvádí doslova sisyfovskou práci. Od motorestu Čtyři sudy dál jede každý řidič, včetně těch, co trasu znají, krokem. A zpátky do Plzně je to úplně stejné.

Popsanou situaci jistě poznali všichni, kteří se na severoplzeňské silnici pohybovali včera nebo klidně vloni či předloni. Na Bezvěrovsku bývá zima skoro vždy stejná a koho jednou zaskočila, ten už si příště dá pozor.

V zimě se v tomto úseku paradoxně nestává příliš dopravních nehod, a když k nějaké dojde, nebývá až na výjimky vážná. Letos je tomu zatím zrovna tak.

„V okolí Bezvěrova jsme včera nasadili veškerou techniku, která pracovala nepřetržitě od čtyř hodin ráno do odpoledne, kdy sněžení ustalo. K žádné mimořádné události nedošlo,“ řekl Milan Vodička ze Správy a údržby silnic Plzeňského kraje.

„V souvislosti s počasím zaznamenali severoplzeňští policisté dvě lehčí dopravní nehody, jedna z nich se odehrála v Kozolupech a druhá v Nýřanech. Do stromu tam naboural vůz za volantem s mužem, který se snažil ujet policejní hlídce. Neměl totiž řidičský průkaz,“ konstatoval policejní mluvčí Josef Aubrecht.

Pro celé Plzeňsko i nadále platí výstraha meteorologů, kteří varují před výskytem ledovky a sněhových jazyků. Na sobotu předpovídají proměnlivou oblačnost, místy sněhové přeháňky a nejvyšší denní teploty 0 až 3° Celsia. V neděli má přituhnout – nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi -3 a 0° Celsia.