Provozovatelé zábavních podniků si ale takové fungování nedokáží vůbec představit. „Nehodláme mladým lidem pod 18 let bránit v zábavě. Nejsme tu od toho, abychom náctileté vychovávali, to by měli zajistit rodiče a školy. Když do podniku nepustíme návštěvníky mladší 16ti let, můžeme rovnou zavřít,“ shodli se na čtvrtečním jednání s plzeňským radním pro bezpečnost Petrem Rundem.

Odmítají také preventivní programy, které projekt zahrnuje. V klubech by například měli lidé převlečení za kondomy varovat před hrozbou AIDS. „Když bude u mě v podniku někdo nafukovat dvoumetrový prezervativ, tak se nám mladí vysmějou,“ míní provozovatel Staru Petr Nový.

Město se už delší dobu potýká s tím, že alkoholu holdují i nezletilí. Barmani tvrdí, že jim nenalévají. „Tyhle děti mají v kapse sto, sto padesát korun. Za to se v hospodě neopijí. Radši si koupí lahev vodky v obchodě. Vypijí ji cestou v parku a k nám přijdou už opilí,“ vysvětlil majitel Music clubu v Plzni–Červeném Hrádku Miloslav Houška. Jediné, co by majitelé zábavních podniků přivítali, je navrhovaná databáze lidí, kteří pravidelně dělají v klubech potíže.

Nadšení nejsou představou o ´slušných´ hospodách ani sami hosté. „Myslím si, že všichni mladší 18ti let budou vyhledávat raději podniky, kde jim bez problémů cokoli nalijí. Stejně tak mám pocit, že prevetivní programy o drogách nebo bezpečném sexu zajímají spíš dospělé. Lidi kolem šestnácti sedmnácti let se hlavně chtějí bavit,“ míní Pavel P.

Rund ve čtvrtek představený projekt podpořil. „Policie vše nevyřeší, a tak nabízíme majitelům barů a klubů další možnosti,“ uvedl. Koordinátorem projektu je Centrum protidrogové prevence a terapie v Plzni.