„Je logické, že při větších akcích nemá význam kontrolovat kluby, které dodržují určitá pravidla. Je pravděpodobné, že pozornost strážníků se obrátí jinam,“ potvrzuje městský radní pro bezpečnost Karel Paleček.

„Chci získat certifikát i proto, aby naše zákazníky tak často nerušily kontroly policistů,“ přiznává jeden ze zájemců, provozovatel Watt clubu na Americké třídě Miloslav Houška. Nedávno otevřený klub se už od začátku prezentuje tím, že akce mají přilákat lidi starší 18 let. „O děti ve věku 14 či 15 let opravdu nemám zájem, to není klientela, která by nás zajímala,“ vysvětluje Houška.

S mladými návštěvníky má naopak zkušenosti Star club. Ten je v podstatě pionýrem v prosazování některých pravidel vyžadovaných od bezpečného klubu. Třeba rozlišování zákazníků podle věku barevnými páskami provádí už delší dobu, bez ohledu na chystaný projekt. „Je fakt, že jsme byli dříve prezentováni jako klub, kam chodí děti. Mladí sem teď chodí taky, po opatření s páskami se ale věk při diskotéce přece jen zvedl z 15 na 16,5 roku,“ popisuje manažer Staru Petr Nový.

Deváťáci ze základních škol mu nescházejí. „Právě tato věková skupina dělala největší nepořádek, rozbíjela věci, byla hodně neukázněná. Díky tomu, že sem už nechodí, je tady míň bordelu,“ pochvaluje si manažer Nový.

Díky aktivitě Star boduje i u policistů. „Dřív sem chodily kontroly každý pátek, po zavedení pásek a částečném odlivu nejmladších jsou tady policisté jen jednou za čas a provádějí jen rutinní prohlídky,“ dodává manažer Staru.

Účinnost barevných pásek ale zpochybňuje jeden z pravidelných návštěvníků. „Chápu sice to opatření, většinou ale těm mladším stejně nakoupí alkohol starší kamarádi a personál s tím nic nesvede,“ říká Pavel, studující v Plzni.

Oba kluby se ale shodují na tom, že bohulibý projekt neřeší největší problém. „Většinou si mladí nakoupí chlast v krámu a do klubu už přichází opilí. S tím personál klubů nic neudělá,“ varuje provozovatel Houška.

„Nedokážeme vyřešit všechno, tady ale začínáme u rizikových míst, kterými kluby jsou. Věřím, že certifikáty, které budou platit jeden rok a pak se budou obnovovat, přispějí ke zlepšení situace,“ doufá radní Paleček.

K lepšímu pochopení chování mladých by měla přispět také rozsáhlá studie, kterou si nechalo vypracovat město. Zpracovává odpovědi 1200 studentů středních škol a deváťáků ze základních škol. Výsledky by měl mít radní pro bezpečnost k dispozici v polovině prosince.