Starosta Žihle František Procházka po schůzce prozradil, že Balkovou berou zástupci ministerstva zatím jako 'rezervu'. „Že tu bude detenční zařízení, ještě není stoprocentní. Ministerstvo chce propočítat finanční náklady zřízení střediska pro uprchlíky v Balkové. Poté nám dá vědět, jestli tu zařízení otevře nebo ne," sdělil Procházka.

Pokud by v Balkové záchytné zařízení vyrostlo, zůstávali by v něm uprchlíci pouze dočasně. „Odtud by se vraceli zpět do své původní země," dodal Procházka.

Zástupci ministerstva vnitra, cizinecké a krajské policie potvrdili, že středisko bude uzavřené a migranti nebudou mít možnost vycházek mimo areál. Více než dvě stovky uprchlíků pohlídá 80 policistů a nespecifikovaný počet zaměstnanců soukromé bezpečnostní agentury. „Policie posílí i obvodní oddělení v Manětíně a Kralovicích," uvedl Procházka.

Záchytné zařízení pro cizince v Balkové fungovalo už od roku 1998 do roku 2005.

Jan Křepelka, starosta Tisu u Blatna, pod nějž Balková spadá, z případného znovuotevření záchytného zařízení není nadšený. „Dříve tam také bylo středisko pro cizince. Ti ale pocházeli z Evropy a měli blízko naší kultuře. Teď půjde o lidi odlišné kultury," vysvětlil své obavy Křepelka.

Kvůli imigrantům je na nohou chatařská osada Kračín, kterou od Balkové dělí asi kilometr. „Jsou jiné věci k řešení. Schází kanalizace, není tu možnost koupit housku a Arabové je to poslední, co tu chybí," řekla Zdeňka Fajkošová.

Lidé nevědí, co mají čekat

Strach z nelegálních běženců otevřeně přiznávají chataři a místní lidé z Kračína, který je nejblíž středisku Balková na severním Plzeňsku. Balkovou si vyhlédlo ministerstvo vnitra jako jedno z možných míst pro záchytné zařízení pro imigranty z Afriky.

„Všichni se bojí. Říkají nám, že uprchlíci budou uzavření v areálu, ale není vyloučené, že mohou utéct," řekla Zdeňka Fajkošová.

Balková Komplex budov v přírodním parku Horní Střela vznikl na místě stejnojmenné vísky vylidněné po válce. Areál byl postaven před 36 lety a v roce 1989 začínal jako škola v přírodě. Šest let nato se změnil v policejní střední školu, která vydržela dva roky, od roku 1998 do roku 2005 v Balkové fungovalo záchytné zařízení pro cizince, poté ji policisté využívali jako výcvikové středisko.

Pro chataře i místní jsou utečenci velká neznámá. Netuší, co od takových lidí čekat. „Doufám, že to bude pořádně hlídané. Myslím, že nikdo v Kračíně z toho nemá radost. Člověk neví, co to bude zač," mínil chatař Vojtěch Irman.

Osloveným lidem z Kračína se možnost otevření detenčního zařízení vůbec nelíbí a nikdo s ním nesouhlasí. Smířlivější jsou někteří obyvatelé Tisu u Blatna, pod nějž Kračín spadá. „Pokud vláda dodrží slib, že zařízení bude uzavřené, tak problém asi žádný nebude," pověděl Jiří Kruml z Tisu.

Muž chce, aby objekt nehlídala agentura, ale policie. Ze včerejšího jednání zástupců ministerstva vnitra, policie a starostů dotčených vesnic vyplynulo, že areál s uprchlíky mají hlídat policisté i zaměstnanci bezpečnostní agentury a pohybovat se mimo areál bude zakázané. „Vycházky budou mít jen uvnitř areálu," uklidnil obyvatele starosta Žihle František Procházka.

Starosty Tisu u Blatna, Velečína, Pastuchovic a Žihle nyní čeká předání informací ze včerejšího jednání lidem prostřednictvím místních novin a zpravodajů. Procházka nevyloučil ani debatu místních se zaměstnanci ministerstva vnitra a policie.

Jiří Kohel z Tisu bez ohledu na případné setkání nemá problém s otevřením zařízení pro běžence. „Už to tu bylo a nebyly žádné konflikty a problémy. Snad za otevření detenčního zařízení obec dostane finanční kompenzace," přál si Kohel.
Ministerstvo se ale nechystá obcím vyplácet peníze jako útěchu za zřízení záchytného zařízení.

Podle Procházky není jasné, kolik civilních zaměstnanců by ve středisku mohlo pracovat.