Ve zděném přístřešku si zřídil obývák. Našli byste tu matraci, deku, starý kabát a dokonce i pečlivě srovnané papuče. 'Doma' lze muže zastihnout jen výjimečně. Vrací se sem jen na noc.

Lidé z Losiné i všichni řidiči, kteří jezdí po frekventované silnici směrem na Černice, už ho znají. „Nedá se odhadnout, kolik mu může být let. Chodí zahalený, neoholený, neumytý. Mnohokrát jsme ho viděli jít lesem do Starého Plzence a často chodí i do Plzně, právě po hlavní silnici. Zázrak, že ho tu ještě nepřejel žádný kamion,“ popsala v neděli jedna chalupářka z Losiné. Dodává, že místní lidé nosí muži na zastávku dokonce tašky se starým oblečením.

Na kulhajícího muže, který se často pohybuje na trase Plzeň–Losiná, už lidé upozornili i na internetovém portálu odboru bezpečnosti plzeňského magistrátu bezpecnemesto.eu. „Správní orgány by měly začít jednat, neboť s klesající teplotou může být každá noc staříkovi osudná, nemluvě o rizicích spojených s jeho denní pěší turistikou po krajnici vozovky,“ píše Roman Krh z Losiné.

S bezdomovcem už měl několikrát vážnou řeč i starosta Losiné Václav Nekola. „Už jsme o něm mluvili i na zastupitelstvu. Když jsem s ním hovořil naposled, slíbil mi, že zastávku opustí. To ale nesplnil. Přístřešek má ale sloužit lidem, aby se schovali před deštěm. Teď nám nezbývá než najít nějaké řešení, jak muže odtamtud dostat. Bude to ale těžké, není s ním rozumná řeč. Veškeré naše nabídky pomoci rezolutně odmítá,“ vysvětlil Nekola.

Do problému už se vložili i policisté z oddělení ve Starém Plzenci. Muži nabídli bydlení v ubytovně i v ústavu se stálou péčí. Vždy ale razantně odmítl. Tvrdí jim, že žádnou pomoc od nikoho nepotřebuje. K policistům se navíc někdy chová i agresivně a hrubě. Přesto ho strážci zákona pravidelně kontaktují a ptají se zejména na jeho zdravotní stav. Nic jiného ale dělat nemohou. „Nemají právo ho ze zastávky vykázat, protože zastávka je veřejné místo. V okamžiku, kdy muž nikoho neobtěžuje či nepohoršuje, s tím nemůžeme nic dělat,“ vysvětlil mluvčí jihoplzeňských policistů Libor Pilař.

A kde se bezdomovec v Losiné vzal a jak se dostal do svízelné životní situace? To nikdo přesně neví. Říká se, že původně bydlel v domě ve Zdemyslicích na jižním Plzeňsku. O dům ale podle všeho přišel a pak ho už lidé viděli přespávat pod dálničním mostem nebo v opuštěné boudě u lesa nad Losinou, odkud ho ale majitelka vykázala. Pak se nešťastník přesunul na nádraží ve Starém Plzenci, kde ale také nemohl být, tak skončil na zastávce autobusu.