Cvičení, jež ve čtvrtek v lesích Chráněné krajinné oblasti Brdy absolvovali plzeňští policisté z pořádkové jednotky, nebylo vůbec jednoduché. Nicméně bylo namístě, protože Brdy od lednového zpřístupnění turisty stále lákají a několik z těch, kteří si nedali pozor, už bylo třeba po lesích hledat.

Scénáře cvičení popsala policejní mluvčí Martina Korandová. „První situace simulovala pátrání po muži, který měl spáchat v Plzni zvlášť závažný trestný čin a utekl k přítelkyni do Skořic. Policisté dostali informaci, že se ukrývá v lese kolem vesnice. V druhém případě pátrali po houbaři, který se nevrátil domů. Pohřešování nahlásila dcera a uvedla, že otec trpí cukrovkou, musí si aplikovat inzulin a má problémy se srdcem," uvedla mluvčí.

Počasí ani to, že na některých místech není signál, podle ní policistům nic neulehčilo. Ale uspěli. „Vyzkoušeli si několik taktických postupů, které vedly k nalezení obou mužů. Součástí cvičení bylo i poskytnutí první pomoci a transport zraněného," pokračovala Martina Korandová.

Policisté doporučují všem, kteří se do Brd chystají, aby se připravili. „Prostudovat terén, vzít si s sebou mapu a někomu říct o přibližné trase výletu. Také nezapomenout si s sebou vzít dostatek pití, popřípadě léky, které musí pravidelně užívat, a baterku. Kolegové již v této krajině ve večerních hodinách několik ztracených turistů hledali," upozorňuje mluvčí.

Letos v srpnu se zástupci Plzeňského kraje, mobilních operátorů, Armády ČR a Vo-jenských lesů dohodli, že by takzvaná bílá místa na mapě Brd chtěli příští rok signálem pokrýt. K tomu, aby bylo možné v případě nouze přivolat záchranáře, poslouží zřejmě armádní vysílače Drahlín a Praha.

Zástupci CHKO ale stále stojí za názorem, že signál všude není zapotřebí a lidé při návštěvě přírody nemusí být stále na mobilu nebo internetu. „Jde především o takzvané Brdské srdce, údolí Třítrubeckého potoka a Rezervy. V jiných oblastech, jako je třeba Křivoklátsko, na tom nejsou jinak – a funguje to," míní vedoucí CHKO Bohumil Fišer.