„Narodil se v rodině, kde pracovitost a úcta k základním lidským hodnotám nebyla jen prázdnou frází. Tyto základní charakteristické vlastnosti si s sebou přinesl i do vysoké politiky," říkal ve svém projevu kožlanský starosta Vladimír Přibyl.

„Po boku Tomáše Garrigua Masaryka, Rastislava Štefánika a dalších se zařadil mezi největší osobnosti našich dějin. Masaryk moc dobře věděl, co říká, když prohlásil, že bez Beneše bychom neměli republiku," zdůraznil starosta.

Pozvání na připomínku výročí kožlanského rodáka přijal také předseda Senátu Milan Štěch. Ocenil, že město o Benešovu památku důstojně pečuje. „První republika je přes všechna svá negativa považována za nejlepší období našich dějin. Samozřejmě víme, že to nebyla žádná idyla," říkal. „V posledních letech je u některých lidí vidět snahu spojovat první republiku hlavně s Masarykem. Řeknou: Štefánik byl Slovák, a Beneš? O něm se mluví spíš v souvislosti s obdobím po druhé světové válce. Že prý nedokázal zabránit nástupu komunismu, že údajně nespravedlivě vyhnal sudetské Němce a někdy člověk zaslechne i názor, že i ten atentát na Heydricha bylo nezodpovědné dobrodružství," tvrdil.

Následně Štěch vyzdvihl Benešův nenahraditelný přínos republice i prvnímu odboji. „Byl jedním z nejpracovitějších státníků, jaké kdy tato země měla. Přesto se zapomíná. Stál v čele Československa v nejtěžších dobách. Nepřál bych to nikomu ze současných Benešových kritiků, zejména mám na mysli některé politiky," dodal předseda.