Například Velký plzeňský betlém v mázhausu radnice se postupně rozrůstá od roku 2000. Vše začalo figurkami Marie, Josefa a Ježíška, které vyrobil Ondřej Staněk, a třemi králi Ivany Směšné. Letos přibylo 134 postaviček a betlém obývá 740 figurek. Další může vyrobit a do mázhausu přinést kdokoliv. Betlém je k vidění až do 9. ledna.

Stejně jako v Plzni se ale rozrůstá i betlém v Přešticích. Jeho keramické osazenstvo každý rok rozmnožují žáci tamní základní umělecké školy. Výsledek jejich práce můžete jako vždy vidět na zazimované kašně na náměstí.

Jesličky ovšem nejsou jen statické, přibývá také těch živých. Velkou oblibu má živý betlém ze Starého Plzence. Obyvatelé města ho ve 14:00 hodin na náměstí u kostela sv. Jana Křtitele letos uvidí po-dvaadvacáté. Už v 11:00 hodin Plzenečtí betlém sehrají v Plzni před katedrálou sv. Bartoloměje. „Vystupují v něm místní děti a je doprovázen koledami. Živý betlém vystupuje i v dalších městech, dětských domovech a domovech důchodců. Letos už byl v Mýtě a v sobotu 20.12. vystoupí ještě v Manětíně u kostela sv. Jana Křtitele.

Betlém letos nacvičili také ochotníci z Chloumku u Kasejovic. S nápadem už v létě přišel člen místní hudební skupiny Minimax Radek Slavíček. „Obešel jsem tedy kamarády, a protože všem se tento nápad líbil, koncem srpna jsme se sešli v sále hasičárny k první zkoušce. Prozpěvování koled v parném létě může vypadat jako dost výstřední nápad, ale secvičení půlhodinového představení, šití kostýmů a výroba dekorací nám skutečně trvala celý podzim," vzpomíná.

Premiéru zhlédla zaplněná chloumecká náves, zítra od 14:00 hodin se ochotníci představí v Kasejovicích, v 17:00 hodin ve Lnářích a příští neděli od 16:00 hodin v Újezdě u Kasejovic a od 18:00 hodin v Budislavicích.