„Rodiče měli skládací papírový betlém. Jenže ten se zničil, a tak jsem řekl, že udělám nový," popisuje začátky. To se psal rok 1965. „Když jsem betlém vyřezal, přihlásili se známí, že ho chtějí také, a tak jsem začal vyrábět další. Po vojně jsem s tím kvůli nedostatku času na dlouho přestal. K vyřezávání betlémů jsem se vrátil až nyní v penzi a rázem se z toho stal koníček," dodává 66letý Kulhánek.

Betlémy sestavuje z papírových vystřihovacích archů. Postavičky a zvířata ručně nalepí na překližky z bukového dřeva, které pak vyřezává. „Papír se na překližku nalepí klihem a obojí natře lakem, aby byl materiál odolnější. Nalepím podložku, aby postavy šly napíchnout do polystyrenu, a vytvořím základnu betlému. Na terén dávám posypy, které se používají při výrobě mašinek. Skály dělám z montážní pěny na rámy oken," vysvětluje Kulhánek.

Vyřezávání postaviček zvládá hravě díky průpravě z dětství. Od první třídy hrál loutkové divadlo a práce se dřevem byla samozřejmostí. „Vyráběli jsme kulisy a nábytek pro loutky. Tady byl začátek, kdy jsem přičichl k vyřezávání věcí ze dřeva," říká.

Inspiraci hledá na internetu. „Za poslední dva roky jsem udělal betlém Alšův, Ladův, ústeckoorlický a betlém paní Fischerové-Kvěchové," vyjmenovává Kulhánek.

A právě tahle čtveřice osvětlených betlémů různých velikostí je k vidění na výstavě v Regionálním muzeu v Nečtinách. Betlémy představují život vesnice. Nechybí svatá rodina, betlémská hvězda, stádo oveček, selky, hospodští nebo muzikanti.

Celkem Kulhánek vyrobil 13 betlémů a plánuje, že přidá další. „Na internetu jsem viděl, že jsou nějaké nové, tak je využiji jako inspiraci. Pokud budu betlémy vystavovat i příští rok, nechci ukazovat stejné," nastiňuje Kulhánek s tím, že by jednou chtěl sestavit betlém zčásti mechanický.