Čtyřikrát letos a ještě jednou po Novém roce se znovu sejdou děti i dospělí ze Starého Plzence a změní se v Živý betlém.

Příběh narození Ježíška hrají už dvacet pět let a v tomto roce ho poprvé uvidí v Praze, kde Staroplzenecký soubor vystoupí u kostela sv. Jakuba Většího na Zbraslavi. Podle Pavla Kilbergra to bude pro všechny herce i muzikanty dárek k pětadvacetinám. „Areál je krásný a kromě pašijí o Velikonocích se tam moc akcí nepořádá,“ řekl s tím, že pro jejich betlém to bude už druhý výjezd do Prahy: „Vloni jsme hráli u Karlova mostu, kde bylo moc pěkně. Měli jsme tam i živého velblouda.“

Vůbec první představení v roce 1992 vypadalo tak, že se lidé sešli u jesliček a zpívali koledy. V dalších letech se rozvinulo do jakýchsi živých obrazů doprovázených hudbou a až potom začaly postavy živého betléma mluvit, tu a tam k nim přibyla také živá zvířata, a vzniklo představení, které v posledních letech přitahuje velkou pozornost a sklízí potlesk.

Celý soubor dnes tvoří zhruba čtyřicet lidí. „Okolo pětadvaceti dětí, pět nebo šest muzikantů, zvukaři a další. Děti nám postupně rostou. Například herec, který hraje Josefa, začínal v pěti letech a letos v září se ženil. Betlém jsme mu hráli i na svatbě. A Marie už má dceru, která teď hraje andílka,“ tvrdí Pavel Kilbergr.

Souboru se prý každý rok také daří mít v jesličkách miminko – Ježíška.

Než se betlém objeví v Plzni, čeká ho ještě zajížďka na severní Plzeňsko do Kralovic. V Plzni se bude hrát a zpívat tradičně na Štědrý den dopoledne, odpoledne ve Starém Plzenci. Kromě toho betlém hraje také v dětských domovech, domovech pro seniory a jiných zařízeních.

Po Novém roce se betlém sejde ještě jednou, ačkoliv trochu v jiné podobě. „Budeme 3. ledna při zahájení Tříkrálové sbírky uvnitř katedrály sv. Bartoloměje,“ dodal Pavel Kilbergr.

Kam za betlémem9. 12. Praha – Zbraslav, u kostela sv. Jakuba Většího od 16.30
22. 12. Kralovice, u kostela Sv. Petra a Pavla od 17.00
24. 12. Plzeň, u katedrály sv. Bartoloměje od 11.15
24. 12. Starý Plzenec, na náměstí u kostela sv. Jana Křtitele od 14.00
3. 1. Plzeň, v katedrále sv. Bartoloměje od 16.45