Legendární plzeňská kavárna v Měšťanské besedě se po čtyřměsíční rozsáhlé rekonstrukci včera opět otevřela. Od modernizace si město i provozovatel slibují větší počty zákazníků. Ty by měla nalákat především rozšířená nabídka nápojů a jídel.

Rekonstrukce této kulturní památky spočívala například ve výměně podlahy, zrestaurování výmalby nebo v odstranění dělících příček a kulečníkových stolů, což umožnilo zvýšit kapacitu zařízení až na 110 míst. „Inspirovali jsme se převážně dobovými fotografiemi. Pokusili jsme se navázat na to, co zde zůstalo, a zanechat kavárně konzervativní ráz,“ řekl architekt Tomáš Hrubý a dodal, že na celém projektu spolupracoval s památkáři.

Také nábytek vybírali architekti tak, aby zapadl do secesního stylu kavárny. „Pořídili jsme nové čalouněné lavice, křesílka i židle,“ uvedl za společnost Měšťanská beseda Plzeň Ivan Jáchim.

SNÍDANĚ I OBĚDY

Secesní kavárna, která ponese nový název Café Beseda, by měla hostům nabídnout hlavně kvalitní občerstvení. „Úroveň gastronomie v besedě by měla být významně vyšší, než tomu bylo dříve,“ poznamenal jednatel provozovatele Jan Janák.

Právě chybějící jídlo v nabídce bylo v minulosti největším problémem kavárny. Lidé si totiž nemohli objednat ani malé občerstvení ke kávě, a tak odcházeli ke konkurenci. „V nabídce už nyní máme snídaňové a také denní menu. K obědu vždy vaříme polévku a dvě hlavní jídla,“ informoval Janák.

Vedení Plzně by si přálo, aby se kavárna opět stala stěžejním místem pro setkávání. „Rekonstrukce se velice povedla, teď už zbývá kavárnu vést tak dobře, aby sem lidé našli cestu,“ prohlásil primátor Plzně Martin Baxa.

Modernizace kavárny ve významném kulturním středisku vyšla na 5,86 milionu korun a výdaje byly hrazeny provozovatelem budovy Měšťanská beseda Plzeň a městem Plzeň.