Pokles ceny ropy na zahraničních trzích je totiž tak výrazný, že Natural 95 i naftu koupíte většinou již za méně než 30 korun za litr.

Řidiči mají ze současné situace samozřejmě radost. „Každý den cestou do práce ujedu 25 kilometrů, při současných cenách se povede dost ušetřit," okomentoval stav řidič Luboš Ženíšek z Plzně. „Ve městě je navíc velké množství stanic, když si člověk cen na nich všímá, dá se benzin koupit i za 27 korun za litr," radí Ženíšek.

Navíc u této ceny by nemuselo zůstat. Cena ropy na mezinárodních trzích totiž pořád klesá. Oproti stavu před rokem je nyní téměř o 60 % levnější.

„Stále ještě vidíme značný potenciál k poklesu. Pravdou ale je, že ropa již neoslabuje tak prudce. Vidíme i prostor ke snižování marží obchodníků, které mohou konečnou cenu na čerpacích stanicích ještě více snížit," uvedl pro Deník analytik Tomáš Sýkora ze společnosti Patria Finance.

Dalšímu výraznému snižování cen však brání horšící se kurz české měny. „Oslabování koruny pokles ceny benzinu u nás brzdí. Pokud by koruna vůči dolaru neoslabovala, byl by aktuálně pokles cen výraznější," dodal Sýkora.

I přes příznivé ceny pohonných hmot ale někteří řidiči dále využívají veřejné dopravy. Jedním z nich je také Zdeněk Vaník z Klatov. „Jezdím za prací do Plzně a autobus vychází i při současné ceně benzinu asi o dvě třetiny levněji než cesta autem. Navíc můžu relaxovat nebo si číst, to za volantem auta prostě nejde," vysvětlil. Na přepravu vlastním automobilem ale nezanevřel. „Někdy se mi autobus nehodí nebo mám jednoduše chuť jet autem, pak mám samozřejmě z aktuálních cen radost," dodal.

Řidiči nyní ušetří zhruba pětinu nákladů za pohonné hmoty oproti loňskému létu, kdy tradičně ceny vzrostly, mnohdy až ke čtyřicetikorunové hranici. Benzin a nafta za průměrnou cenu 29 korun, mnohdy ale ještě o dvě koruny levnější, se tehdy motoristům zdál jako sen.

I přes celorepublikový pokles cen jsou však vidět rozdíly mezi jednotlivými okresy. Markantní je hlavně mezi jižním a severním Plzeňskem. Na jihu byla ve čtvrtek průměrná cena Naturalu 95 jen několik haléřů pod 30 korunami, na severu byl ale benzin o více než korunu levnější. Samotná Plzeň měla ve čtvrtek průměrnou cenu 29,22 korun za litr.

S klesající cenou benzinu a nafty by se dalo očekávat i snížení nákladů za dopravu zboží, což by se mohlo promítnout v cenách v obchodech. Tuto myšlenku vysvětluje finanční analytik. „Vliv na cenu dováženého zboží levnější pohonné hmoty mají, nejde ale o rozhodující faktor. Tím je vývoj kurzu české koruny. Tady platí úměra, že oslabení kurzu spotřebitelům neprospěje, zboží spíše zdražuje," upřesnil Sýkora.