„Smlouva o odprodeji pohledávek je před podpisem. Přihlásilo se několik firem s nabídkou, která v několika desítkách procent překračuje nominální hodnotu pohledávky,“ prohlásil generální ředitel PMDP Michal Kraus. Jméno kupce, se kterým uzavřel podnik smlouvu o transakci, odmítl Kraus zveřejnit s tím, že mu rozhodnutí musí nejdříve sdělit.

Revizoři dopravních podniků přistihli letos k poslednímu srpnu 36 tisíc cestujících bez jízdenky, z toho bylo zhruba sedm tisíc cizinců. Část hříšníků zaplatila pak pokutu buď přímo ve voze, nebo na pokladně dopravních podniků, na žaloby však kvůli sporné smlouvě s advokátem Petrem Víškou vůbec nedošlo. Přitom už hrozí nebezpečí z prodlení, protože podle některých právních výkladů je lhůta, v níž může být černý pasažér zažalován, jen jeden rok od jeho zachycení.

V případě, že lidé zaplatí pokutu ještě před podáním žaloby, bude jim stačit tisícikoruna a dvanáct korun za jízdenku. Poté se však může dluh vyšplhat až nad dvacet tisíc korun, protože naskočí i výlohy spojené s žalobou a následnou exekucí. Podrobný rozpis dalších výdajů najdou cestující na webu podniku www.pmdp.cz.

Advokát Petr Víška je přesvědčen, že jeho smlouva na vymáhání pohledávek dál platí a na PMDP už podal prostřednictvím svého advokáta Tomáše Sokola několik žalob. Šéf kontrolního výboru zastupitelů Milan Chovanec (ČSSD) nedávno zastupitele města upozornil, že pokud spor Víška vyhraje a smlouva bude uznána jako platná, bude mu muset PMDP vyplatit ušlý zisk. „Může se jednat o částku od 20 do 40 milionů korun,“ varuje Chovanec.