„Vypustit, napustit a vyhřát padesátimetrový bazén na Slovanech je otázka 240 tisíc korun. V případě pětadvacetimetrového bazénu na Lochotíně je to 70 tisíc. Vyplatí se nám proto nechat velké bazény i v době uzavření napuštěné. Vodu udržujeme v hygienických normách tak, abychom byli tak do pěti dnů schopni otevřít,“ říká ředitel městských bazénů na Slovanech a na Lochotíně Tomáš Kotora s tím, že menší bazény, kde napuštění netrvá tak dlouho, jsou vypuštěné.

„Dětský bazén i brouzdaliště jsou vypuštěné. Při první jarní vlně koronaviru jsme měli napuštěné všechno, i malé plochy. Tehdy totiž prognózy nevypadaly tak děsivě jako na podzim,“ vysvětluje. Jediný „přínos“ současné uzavírky spočívá podle něj v tom, že se na Slovanech mohou dodělat stavební práce. V současnosti se tam rozšiřuje komfortní zóna pro návštěvníkyu bufetu a u dětského brouzdaliště. Vznikne tam velká vyhřívaná relaxační zóna. „Spousta lidí se nás teď ptá, zda bude možné zakoupit si permanentku na příští rok. V týdnu od 24. listopadu budeme spouštět elektronický voucherový systém, který lidem umožní zakoupit si permanentky do sauny i do bazénu. V momentě otevření bazénu pak s voucherem přijdou na recepci a dostanou za něj permanentku s roční platností,“ dodává Kotora.

Aquacentrum v Domažlicích udržuje stav vody tak, aby mohlo rychle obnovit provoz. „Bazén necháváme napuštěný, udělali jsme základní údržbu, vodu temperujeme na minimální teplotu, filtrujeme a udržujeme hodnoty, aby se voda nekazila,“ říká vedoucí aquacentra Dalibor Kubů. Případné vypuštění a znovunapouštění bazénu by bylo podle něj komplikovanější. Na jaře hlásil bazén kvůli nouzovému stavu ztráty okolo tří milionů korun. Na jakou sumu se ztráty vyšplhají nyní, se teprve uvidí. Udržování bazénu v pohotovosti stojí pět až deset tisíc korun denně.

Ve kdyňském Centru vodní zábavy řeší situaci stejným způsobem jako v Domažlicích. V bazénu je voda a v případě rychlého rozvolnění opatření a následného znovuotevření vodního centra by tu byli schopni rychle obnovit provoz. „Na jaře se všechno otevřelo skoro ze dne na den. Kdybychom vodu vypustili, tak jen dva dny se zpátky napouští, dva dny se ohřívá, čili až zhruba pátý den by se mohlo otevřít,“ uvádí ředitel Centra vodní zábavy Kdyně Jan Zelenka.

Voda je rovněž ve velkém bazénu plaveckého areálu na okraji Rokycan. „Vodu temperujeme jen ve velkém bazénu, a to na 24 stupňů. S minimální dávkou chemie ve formě chlóru,“ říká šéf zařízení Jaroslav Moravec. Kvůli vytápění objektu funguje vzduchotechnika, ovšem s výjimkou vypnuté cirkulace.

Zatímco v první jarní vlně byl celý městský plavecký bazén v Tachově vypuštěný, nyní v něm voda zůstala. „Vodu zde udržujeme chemickými prostředky, aby se nekazila a splňovala hygienické požadavky tak, aby mohl být bazén opět uveden do provozu,“ uvádí vedoucí bazénu Kamil Báča.