Plavecký bazén na Lochotíně se od pondělí plně otevře veřejnosti. Vodu vyhřátou na 28 stupňů Celsia zde mohou první plavci vyzkoušet už od šesté hodiny ráno, zavírat se ve všední dny bude v deset hodin večer.
Bazén, který dlouhé roky využívala Západočeská univerzita v Plzni, od ledna dostal do správy Plavecký klub Slavia VŠ Plzeň. Ten už provozuje areál na Slovanech. „Důvodem, proč jsme šli do boje o tento bazén, bylo, abychom ulehčili přetíženým Slovanům," uvedl ředitel klubu Tomáš Kotora. Ze Slovan by se na Lochotín mohly přesunout tréninky některých družstev. „Vždycky zde ale budou dvě nebo tři dráhy, z celkových pěti, volné pro veřejnost, aby si lidé mohli přijít kdykoliv zaplavat," doplnil Kotora.
Bazén však není v dobrém stavu a je potřeba do něj investovat. Rekonstrukce podle odhadů města spolkne na sto milionů korun. „Dva až tři roky chceme bazén udržovat v provozu a pak se pustit do větších oprav," uvedl Kotora s tím, že letos plánuje připravit projekt rekonstrukce.
Už do dvou měsíců by ale rád zprovoznil dvě sauny přiléhající k dámské a pánské šatně. Jejich rekonstrukce přijde na půl milionu korun. O podporu chce klub požádat město. To už má na stole žádost o roční dotaci ve výši 2,8 milionu korun. „Jednání na toto téma budou probíhat v první polovině roku," uvedl ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký s tím, že v budoucnu by se na provozu areálu mohl podílet i první obvod. Ten zatím zajišťuje hlavně propagaci bazénu.
„Chceme, aby se opět dostalo do povědomí lidí, že je bazén po více než dvaceti letech znovu otevřen pro veřejnost od rána do večera," uvedl starosta obvodu Miroslav Brabec. Budova, která uzavírá Centrální park s kluzištěm, in-line dráhou a pódiem, by zároveň měla být zázemím pro účinkující na kulturních akcích. Zatím hudbou daleké budoucnosti je obnovení venkovního bazénu ukrytého mezi stromy. Ten by se měl proměnit v brouzdaliště.
Vstupné do lochotínského bazénu je stejné jako na Slovanech, tedy 65 korun za 1,5 hodiny pobytu pro dospělého. „Protože je zde menší bazén a bez atrakcí, tak je ceník ještě rozšířený o hodinovou sazbu. Ta činí 45 korun," uvedl Kotora. Po provedení oprav bude v ceně i pobyt v sauně.
Ještě v listopadu město plánovalo převzít pod svou správu bazén u stavební průmyslovky v Kozinově ulici.
Jeho chod už sportovní klub Radbuza i přes poskytnuté dotace není schopen dále zajistit. Nyní od tohoto záměru město couvá. „K tomuto kroku v současnosti není velká vůle," uvedl Zrzavecký, podle nějž je pravděpodobnější zachování stávajícího stavu, kdy bude ztrátový bazén společně dotovat město, kraj a třetí městský obvod, který by využil peněz vybraných za hazard. Nutná rekonstrukce přijde na osmdesát milionů korun.
Po modernizaci volají i návštěvníci bazénu na Slovanech. Koncem roku se dočkali nových toalet, plánovaná modernizace šaten je však opět otázkou financí. Pod město spadají i bazény v budovách 1. a 33. základní školy, kde si veřejnost může zaplavat ve večerních hodinách.