Stěžují si, že bazén i atrakce s ním spojené jsou totiž prakticky neustále blokovány seniory nad 60 let, kterým sem městští radní odsouhlasili letos v dubnu vstup zdarma. Volnou vstupenku dostanou u vstupu každý všední den do 15. hodiny. Část z nich údajně využívá bazén jako zařízení, kde si odbudou osobní hygienu.

„Situace je katastrofální. Vůbec se nedivím plavčíkům, že odcházejí, a normálním návštěvníkům, že nepřicházejí. Většina důchodců se nemyje ve sprchách a hned se jdou naložit do vířivek. Vydrží tam hodiny, jsou z nich neodstranitelní,“ stěžuje si Jana Nová. Tvrdí, že o vířivky už přestává být mezi plavci zájem. „Relaxovat ve směsi moče a chlóru není to pravé,“ uvedla. Její slova potvrdila i jiná návštěvnice bazénu, jejíž jméno má redakce k dispozici. „Dostat se tam už skoro nejde. Navíc když vidím, že si paní nasadí po hodině strávené v perlící lázni inkontinenční plenu, nemám už k vodě důvěru,“ řekla.

Nápor seniorů potvrzuje i zástupce provozovatele bazénu Jan Jezbera. „Zájem je obrovský. Jen za květen jsme evidovali 7,5 tisíce volných vstupenek. Vloni, kdy měly vstup zdarma jen děti do tří let věku, jsme za celý rok vydali kolem deseti tisíc volných vstupenek,“ řekl. Připustil, že musí vodu na koupání mnohem více udržovat. „Hygienickými normami ale procházíme,“ řekl.

Radní města Petra Fischerová (ODS), která má na starost městská sportoviště, se včera nevyjádřila. „Konkrétní informace nemám. Prověřím to,“ odpověděla na dotaz, zda je se situací obeznámena.

Lidé, kteří na Slovany chodí plavat, se nehodlají se současným stavem smířit. I Jezbera připouští, že si senioři občas pletou městské sportoviště s relaxačním centrem a ostatní plavci na to doplácejí. „S radnicí vedeme neustálá jednání o nutnosti kompenzace volného vstupu seniorů, zatím bez výsledku,“ dodal.

Bazén na Slovanech patří k nejlevnějším svého druhu v republice. Hodina plavání v něm stojí 30 korun, 1,5 hodinová vstupenka vyjde na 45 korun, celodenní vstup je za 80 korun. Ceny, které určuje město, se nezvýšily od ledna roku 2002. Hodina plavání v Praze – Podolí stojí 85 korun.