Martin Baxa (ODS)

- Je mu 35 let, svobodný a bezdětný, má přítelkyni Simonu.
- Vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně, získal titul Mgr.
- Od roku 1999 učí na gymnáziu v Plzni, od roku 2004 na částečný úvazek.
- Mezi lety 2002-2006 byl zastupitelem města Plzně.
- Roku 2004 úspěšně kandidoval do Zastupitelstva Plzeňského kraje, v letech 2004–2008 byl krajským radním pro kulturu.
- Od roku 2006 do roku 2010 byl radním a členem Zastupitelstva městského obvodu Plzeň 3.

Máte za sebou téměř dva měsíce ve funkci primátora, co vás na radnici překvapilo?
Čekal jsem, že tu bude hodně práce a byl jsem možná trošku překvapen tím, že těch povinností je ještě více. Ať se týkají vlastního výkonu funkce primátora, ale i společenských povinností. Nicméně činím to spotěšením. A za velmi důležité považuji to, že tým úředníků na magistrátu, který jsem tady „našel“, je výborný. To jsem si samozřejmě dopředu ověřit nemohl a jaká bude spolupráce súřadem jsem nemohl tušit. Zjistil jsem, že je dobrá.

Přestože si úřad tak pochvalujete, hned vaše první kroky byly personální. Proč jste tedy vtak dobrém týmu hned měnil spolupracovníky?
Provedl jsem jen dílčí personální změny ve své kanceláři, což není myslím nic neobvyklého. Je pochopitelné, že každý člověk, který se dostane do takové funkce, se chce ve svém nejbližším okolí obklopit lidmi, které dobře zná a jimž důvěřuje. Kžádným jiným personálním změnám na úrovni vedení magistrátu nebo ředitelů organizací nedošlo.

Noví politici rádi mluví o kostlivcích vypadlých po svých předchůdcích ze skříně, tedy o nevyřešených problémech založených někde hluboko všuplících. Našel jste na radnici něco takového?
Ne. Samozřejmě jsme nějaké problémy zdědili, ale žádný kostlivec zatím odnikud nevypadl. Jsou to spíš věci, vjejichž řešení musíme pokračovat.

Pořád ještě učíte na gymnáziu?
Pořád mám částečný úvazek na gymnáziu, který ale budu snižovat. Mám ještě dvě třídy, které letos maturují a nechtěl jsem je opustit, když je učím čtyři roky. Od pololetí jsem se ale už vzdal své třetí třídy, kde jsem dosud zeměpis učil.

Chovají se kvám žáci jako kprimátorovi jinak?
Někdy mě při hodinách oslovují pane primátore. Říkám jim, že do školy ta funkce nepatří. A o přestávkách se třeba ptají na témata spojená směstem, což je zajímavé a má to pro mne výhody zpětné vazby.

Ano, protože vaši podřízení na radnici možná mají tendenci nevytahovat před vámi nepříjemná témata a raději se soustředí na to, co byste možná chtěl slyšet.
Ne, to tak určitě není. Úředníci jsou ke mně otevření, ale je jasné, že slyšet o problémech i zjiné strany je jistě dobré.

Prioritou městské rady, kterou vedete, je příprava Evropského hlavního města kultury. A ta je hlavně o penězích. Divadlo, přeměna kasáren na Světovaru na kulturní centrum, revitalizace Štruncových sadů, na kterou město nedostalo šedesát milionů korun zEU. A do toho stadion ve Štruncových sadech, který město slíbilo opravit ještě letos. Zčeho to všechno budete platit?
Stále platí to, co jsme říkali už na začátku našeho koaličního vládnutí, tedy že provedeme revizi investic. Zadal jsem svým náměstkům, zejména ekonomickému a investičnímu, aby se všemi akcemi zabývali a někdy během ledna ztoho budeme mít výstup, který se bude týkat jak seznamu investic, tak financování fotbalového stadionu. Samotné Evropské hlavní město kultury bude další kapitolou a považuji za důležitou věc, že se ustavila koordinační skupina pro řízení celého projektu, která sdružuje politiky, úředníky i lidi, co stáli od počátku u kandidatury. Tato skupina bude koordinovat program, investice i jednání, která se musejí vést navenek. Musí provést finanční analýzu a zjistit, jaké jsou finanční možnosti.

Takže se tam mohou střetnout dva tábory – ti, kteří budou hodně požadovat, a ti, kteří je budou brzdit. A vy jako primátor jim budete předsedat.
Vlastně ano. (smích) Na jedné straně jsou tam například mí náměstci Eva Herinková, Martin Zrzavecký, Petr Rund, a jim odpovídající ředitelé magistrátních úřadů, na straně druhé pak dva ti, kteří budou spíš něco chtít, než škrtat. Ředitel společnosti Plzeň 2015 Milan Svoboda a ředitel Útvaru koordinace evropských projektů Erich Beneš. Považuji za důležité, že všechny požadavky se budou uvnitř té skupiny hned reálně prověřovat.

Vpřihlášce jsou nicméně projekty za téměř tři miliardy korun. Možná by bylo dobré si hned na začátku říci, že na všechno peníze nebudou.
Je to kolem 2,6 miliard a je dobré především říci, že to jsou finanční prostředky všech subjektů, které jsou do projektu zapojeny. Tedy nejen města Plzně, ale i Plzeňského kraje, ministerstva kultury a tak podobně. Říkat teď, že se všechno splní, samozřejmě nejde, protože to bych mluvil i za ostatní partnery a to nechci. My si budeme muset vprvní polovině letošního roku říct, jak chtějí oni plnit svoje závazky a také jak je chceme plnit my. Současně je dobré si přiznat, že po diskuzi snašimi partnery a po revizi projektů města může nastat situace, kdy některé projekty bude potřeba mírně přehodnotit. Já ale nebudu dopředu říkat ani tak, ani tak.

Jen chci vědět, zda to, že Plzeň případně nedostojí všem svým závazkům vpřihlášce, nemůže znamenat pro město problém. Že by třeba mohla o titul přijít.
My samozřejmě musíme vzákladním schématu všechno to, co je vpřihlášce, dodržet. To znamená programové i investiční závazky. To, jak se to podaří úplně konkrétně do jednotlivých detailů, je druhá věc. Můžeme například vést debatu o tom, zda některé projekty nezrealizujeme levněji. Základní schéma ale musí zůstat zachováno, sním jsme vyhráli.

Ministr financí Miroslav Kalousek hned po udělení titulu prohlásil, že spenězi od státu Plzeň nemůže počítat. Zministerstva kultury údajně slíbil jeho šéf Jiří Besser maximálně 100 milionů korun.
Ministr financí je samozřejmě od toho, aby hlídal státní kasu. Mě Kalouskův výrok nepřekvapil a považuji jej za startovací výstřel do debaty, kterou budeme muset se státem vést. Podle mě by se stát kzískání evropského titulu pro Plzeň měl postavit čelem, protože je to samozřejmě celostátní záležitost a jeho zapojení je už zprincipu soutěže vlastně dané. Je fakt, že nemáme žádné páky, jak ktomu stát přinutit, ale to my ani nechceme. Věřím, že toho dosáhneme právě soustavným jednáním a argumentací. Ministr Besser mě přijal už vpolovině prosince, a i když zdůraznil, že ekonomická situace ministerstva kultury není úplně optimální, určitě tam je prostor pro další vyjednávání.

Náměstkyně Herinková připustila škrty vprojektech nového divadla, které mělo být původně za 300 milionů korun a teď už se šplhá kmiliardě.
Plzeň novou divadelní budovu potřebuje. Když jsem nastoupil do funkce, získal jsem informace, že vtuhle dobu jsou odhadované investiční náklady něco přes 800 milionů korun bez DPH, což jsou obrovské peníze. Proto jsem zadal svým náměstkům, aby hledali varianty, jak divadlo zmenšit. Určitě nepostavíme divadlo, když to přeženu, za 50 milionů korun. Ale 830 milionů je hodně peněz a považoval bych za dobré, aby se náklady alespoň o něco snížily. Pracuje na tom tým náměstka Runda a vdohledné době předloží varianty, zda by se dalo ušetřit před tím, než bude vyhlášena veřejná soutěž na dodavatele stavby.

Máte to spočítáno tak, že reálné by bylo třeba divadlo za 300 milionů nebo se prostě bude škrtat tak dlouho, dokud ještě zůstane projekt smysluplný a bude to únosné?
Přesně tak – bude se škrtat tak dlouho, dokud ještě zůstane projekt smysluplný a bude to únosné. Vím, že stovky milionů korun neušetříme, ale i kdybychom ušetřili desítky milionů, tak je to dobré. Nemůžu jen tak od stolu říci sražte to alespoň na 600 milionů korun. Všechny varianty se musí prošetřit.

Mimo evropské hlavní město kultury jde oprava městského stadionu. Má jej opravovat teplárna. Nepřipadá vám poněkud nesystematické hned napoprvé, kdy tato koalice potřebuje peníze, sáhnout pro ně do jediného městského podniku, který je má? Kam sáhnete příště?
Stadion jsme lidem slíbili a poté, co jsme se ujali vedení města, jsem uložil ekonomickému a investičnímu náměstkovi, aby hledali způsoby, jak získat na rekonstrukci stadionu finanční prostředky, protože přímo vrozpočtu pro něj žádná suma blokována nebyla. Před volbami se to fakticky rozhodlo tak, že po volbách se budou hledat možnosti financování. Jedno zřešení je právě to, že by se mohla navýšit dividenda ze strany Plzeňské teplárenské a zní se zaplatit oprava stadionu. Druhá varianta je další jednání sEvropskou investiční bankou, což nebude úplně jednoduché.

Váš nástup do funkce nebyl příliš hladký. Nejdřív se do vás obula opozice stím, že nejste silná osobnost, pak se vám nepodařilo rozsvítit vánoční stromek. Vzápětí přišla sněhová kalamita a chodníky včetně náměstí se týdny nedařilo uklidit. Vy jste přesto na zastupitelstvu děkoval těm, kteří se úklidu věnovali. Musíte přece sám uznat, že to hladce nešlo.
Komentáře opozice beru jako součást klasické opoziční politiky. Myslím si, že už po těch dvou měsících ve funkci se ukazuje, že nejsem slabý primátor. Stromeček byla smůla a pro mě osobně složitá situace: tři dny ve funkci a už tisíce lidí na náměstí, kteří byli nespokojeni. Co se týká zimní údržby, opakuji pořád, že letošní zima je silná a jen do 7. ledna utratilo město za údržbu zimních komunikací dvanáct milionů korun. Přitom za celý loňský rok to bylo dvacet milionů korun. Už z toho je vidět, že letošní zima je nadstandardní. Při takovém rozsahu sněžení se prostě nedá uklidit město tak, aby byly všechny chodníky a všechny komunikace úplně čisté. Opravdu děláme všechno proto, aby fungovaly hlavní silnice, městská doprava a aby se udržela obslužnost města. Trvám na tom, že děláme, co se dá.

Nebylo ale uklizené ani náměstí.
To má na starost třetí městský obvod. Takže je to dotaz na něj.

Promiňte, ptám se vás. I když je to nepříjemná otázka, které byste se třeba rád vyhnul.
Vůbec ne. Koneckonců já dostávám od občanů spoustu e-mailů, kde si stěžují, když někde uklouznou na chodníku. Píší mně jako primátorovi, byť ten chodník uklízejí obvody. Nebráním se zodpovědnosti za hlavní dění ve městě. Já se kní můžu hlásit, ale nemůžu slíbit, že bude příště uklizeno. Chodníky prostě musejí uklízet obvodní radnice.

Co tedy lidem odpovídáte, když vám stěžovatelé píší?
Zdvořile jim odpovím vtom smyslu, že je chápu, ale musí se obrátit na pana starostu příslušného obvodu. Tak to prostě je.

Třetí obvod tvrdí, že se povrch na náměstí nedá uklízet strojově a jen obtížně ručně. Správa veřejného statku zase argumentuje tím, že svhodnou technikou to možné je. Smí se tedy porfyrová plocha, kterou město na vydláždění použilo a akce stála asi 150 milionů korun vůbec normálně uklízet bez toho, že by se poškodila? Problém se sněhem tu bude za chvíli znovu.
Nevím, náměstí má povrch, který se asi uklízí komplikovaně. Setkám se spanem starostou Strobachem a budeme se bavit o tom, jak je to možné.

Koalici sČSSD představujete jako dobré řešení a vy osobně jste prohlásil, že se shodnete ve většině bodů. Sociální demokraté ale začínají například zpochybňovat stavbu tramvajové tratě na Borská pole, která je pro ODS prioritou. Připustili i další diskuzi kolem zlatých kašen a jejich možné stěhování známěstí. Kdy budete mít hotové společné programové prohlášení, kde budou tyto věci jasně stanoveny?
Vzájemná komunikace mezi oběma stranami funguje dobře, jsem stím spokojený. Kašny nechám úplně stranou, protože to téma se objevilo jen jednou na jedné tiskové konferenci a od té doby už ne. Co se týká tramvajové trati na Borská pole, tam nás diskuze ještě čeká a zatím jsme se kní nedostali. Prioritou bylo divadlo a stadion. Vím, že někteří členové rady mají skolejemi na Borská pole problém, ale jednání o tom teprve začnou. Programové prohlášení jsme slíbili nejpozději do tří měsíců od vzniku koalice a ta lhůta bude splněna. Bude vněm seznam investičních akcí a slibuji, že to, co vněm bude uvedeno, bude financovatelné. Nechceme dělat politiku tak, že postavíme velkolepé divadlo a ostatní služby včetně městské dopravy nebo drobné investice seškrtáme na polovinu.

Hlavní sláva kolem Evropského hlavního města kultury bude vroce 2015. A to bude těsně po dalších komunálních volbách. Může se stát, že váš tým všechno připraví a smetanu pak slízne někdo jiný.
Je to možné, ale takhle nepřemýšlíme. Naším úkolem je všechno připravit a udělat všechno tak, aby to bylo vroce 2015 skvělé a všechno klaplo. Kdo bude nakonec u té největší slávy, rozhodnou voliči. Já vidím Evropské hlavní město kultury jako velkou příležitost krozvoji města. Program totiž nabízí další velké posunutí kvality života vPlzni. Osobně se mi na tom nejvíc líbí úpravy veřejných prostranství a budu rád, když se podaří přeměnit vkulturní centrum areál bývalého pivovaru Světovar. Plus divadlo a galerie. Druhou věcí jsou aktivity a kreativita Plzeňanů a to, že se aktivně zapojí do veškerého dění ve městě. Myslím, že právě to bylo důvodem, proč Plzeň vyhrála proti favorizované Ostravě. Ti porotci tu ve městě byli a viděli, že tady to lidé skutečně sledují a že je ten projekt zajímá.

Do vánoční ankety Deníku jste řekl, že si přejete pod stromeček knížku Jaroslava Rudiše Konec punku vHelsinkách. Dostal jste ji?
Ano, knížku jsem dostal, ale ještě jsem ji nepřečetl. Měl jsem čtyři dny dovolené, ale byl jsem nachlazený a ani se mi číst nechtělo. Ale určitě na ni dojde.

Jste vlastně nejmladším primátorem města, který do práce jezdí alespoň občas tramvají, nemá vlastní auto a spřítelkyní bydlíte vpodnájmu.
Vlastní bydlení chceme řešit. Moje přítelkyně, lékařka ve fakultní nemocnici, je trpělivá a chápající. Snad se mi podaří skloubit své primátorské povinnosti sosobním životem, budu se snažit.