Dosud mohli Češi do Bavorska vycestovat na 24 hodin, povoleno bylo i obstarávání denních potřeb, tedy nakupování. Naopak zakázány byly cesty za turistikou či sportem.

Jenže počty nakažených letí ve spolkové zemi nahoru a bavorská vláda rozhodla o zpřísnění protiepidemických opatření. "Pro ČR je zásadní, že od středy 9. 12. bude zakázán tzv. malý pohraniční styk, nebude tedy možné jezdit na nákupy k sousedům," uvedlo ta Twitteru české ministerstvo zahraničí.

Změnu Deníku potvrdil takél Karl Matschiner, mluvčí okresu Freyung - Grafenau. „Výjimka zůstává pouze pro příhraniční zaměstnance, studenty a návštěvy rodinných příslušníků,“ vysvětlil Karl Matschiner s tím, že výjimka návštěvy byla rozšířena, a platí také pro cesty za prarodiči. Pendleři nemusejí povinně na test, ale i tak ho úřady doporučují. Při cestě do práce u sebe musejí mít potvrzení o zaměstnání.

Přijatá opatření bavorské vlády budou platit prozatím do 5. ledna. Karl Matschiner ale upozornil, že malý pohraniční styk je pro oba státy natolik důležitý, ze může být obnoven jakmile to dovolí klesající počet výskytu infekce.

Němci udávají hodnotu výskytu infekce přepočtenou na 100 tis. obyvatel a přísnější opatření mohou vstupovat v platnost podle její výše i v jednotlivých okresech. V okrese Freyung – Grafenau, kde je výskyt na hodnotě 371, proto platí například i rozšířená pravidla. Ta jsou stanovena od výskytu 200 a například vymezují také delší zákaz vycházení, zvyšují počet čtverečních metrů pro jednu osobu v obchodě a uzavírají části škol nebo zavádějí střídavou výuku ."Je to tak, že počty nakažených jsou příliš vysoké," prohlásil v neděli bavorský premiér Markus Söder. Agentura DPA uvádí, že v Bavorsku má koronavirovou infekci nyní skoro 60 tisíc lidí, nejvíce od začátku současné pandemie.

Vir v Bavorsku:
- Nejvyšší výskyt hlásí okres Regen (592). Následují okresy Freyung-Grafenau (371) a Passau (329).
- Nad dvě stě má také okres Landshut (223).
- Pod hranicí stovky byl z příhraničních okresů v pondělí jen okres Cham (79).
Číslo udává hodnotu výskytu infekcí za posledních 7 dnů v přepočtu na 100 tis. obyvatel. Zdroj: pnp.de