Některé bary hlásily plno už několik dní před výkopem. „Jeden box k sezení pro třináct lidí je zarezervovaný tři týdny," potvrdil Pavel Veverka ze Sportbaru Astra s tím, že už v pondělí bylo zamluvených všech 80 míst.

Také v Hockeybaru Severka na Lochotíně sledoval na obrazovkách viktoriány v Neapoli napěchovaný lokál. Do baru se vejde 250 lidí a o nejlepší flek se fandové ´perou´ měsíc předem. „Najdou se odvážlivci, kteří volají tři dny před zápasem, kdy máme volná tak tři místa, ale oni chtějí rezervaci pro šest lidí," řekl provozní Tomáš Molek. Náruč otevřela i Spilka se šesti velkoplošnými obrazovkami.

Drtivá podpora červenomodrých barev dostala trhlinu v pizzerii Taverna Brigante v ulici Kardinála Berana, kterou vlastní Ital Giovanni Sferratore z Neapole. V lokále se sešli příznivci azzurových dresů. „Neapol vyhraje 3:1," prorokoval Sferratore. Mýlil se.

Darida rozveselil plzeňské hospody

Po nechytatelné pumelici Vladimíra Daridy fanoušci v plzeňských hospodách vybuchli radostí. Šálami nad hlavou mávala i část osazenstva pizzerie Taverna Brigante v centru Plzně, kde svoje týmy povzbuzovali plzeňští i italští fandové.

Zápas o postup do osmifinále Evropské ligy tu sledoval například starosta Slovan Lumír Aschenbrenner. „Jsem příjemně překvapený. Před zápasem bych bral remízu, ale teď věřím ve vítězství. Doufám, že už nepadne žádný gól. Od Neapole jsem čekal víc," rozplýval se po třiceti minutách klání Aschenbrenner.

Ten před úvodním hvizdem prozradil, že do italské pizzerie dorazil proto, že by bylo zajímavé vidět neapolský smutek v přímém přenosu.

Plno bylo ve čtvrtek večer v Cardinal Clubu v centru Plzně. Na duel viktoriánů se dívalo kolem 70 lidí, kteří vesměs drželi palce plzeňskému týmu. „Nálada tady byla od začátku dobrá a po Daridově gólu atmosféra vygradovala, byly i nějaký tleskačky," pochvaloval si po první půli jeden z návštěvníků Radek Sutnar. Ten byl nadšený ze hry Plzeňanů. „Zatím se prosazují svojí kombinační hrou, což je o to cennější, když hrají s tak těžkým soupeřem, navíc hrají na jaře první ostrý duel," připomněl a pochválil i kvalitní pitný režim v klubu. „Všechno funguje, jak má být. A když to dobře dopadne, možná přijdou na řadu i kořalky," dodal.

Objednávat panáky po Daridově gólu začalo plzeňské osazenstvo v pizzerii Taverna Brigante. „Je to pecka. Očekával jsem, že Plzeň dá branku a věřím, že náskok ještě navýší," odhadoval fotbalový fanoušek Lukáš Milsimer, který nechybí na zápasech v plzeňské Doosan Areně.

Fandům ve viktoriánských dresech a šálách zatrnulo v osmé minutě po tutovce Neapole, kterou ale Matúš Kozáčik lapil. Obdivovali i umění neapolského ostrostřelce Edinsona Cavaniho. Jeho zpětnou patičku na spoluhráče uznale okomentovali.

Už z názvu lze vyvodit, že v pizzerii Taverna Brigante nebudou všichni nakloněni výhře fotbalistů plzeňské Viktorie. Pocity umocňuje vylepená italská národní vlajka na dveřích. Během zdolávání schodů míjíte další vlajku země z Apeninského poloostrova a přímo v lokále visí na stěně modrobílá šála s mottem v italštině: „Sono Napoletano…e me ne vanto". Majitel pizzerie v ulici Kardinála Berana Giovanni Sferratore překládá do češtiny. „Jsem Neapolean a jsem na to hrdý," říká Ital, který před devíti lety přišel do Čech právě z města pod vulkánem Vesuv.

„Nevěřím, že Plzeň v Neapoli vyhraje. Cavani a spol. zvítězí 3:1," odhadoval ve čtvrtek odpoledne.

Jméno uruguajského útočníka Edinsona Cavaniho hrdě zmíní několikrát. Nejlepšího střelce italské Serie A i Evropské ligy bere jako náhradu za argentinského špílmachra Diega Maradonu. Po jeho odchodu Neapol fotbalově skomírala. „Spadla do Serie B. V dobách Maradony naopak Neapol dokázala mnoho. Žádný italský tým nedokázal prakticky z nuly vyhrát dva tituly, italský Superpohár a pohár UEFA," vysekl poklonu argentinskému fotbalistovi.

Spasitele zašlé slávy Neapole vidí v Cavanim. Klubu vloni vystřílel domácí pohár a v lize letos díky němu Neapol stíhá vedoucí Juventus Turín.

„Na Cavaniho by měla dávat pozor i Plzeň. To je naše hvězda, my z Neapole máme slabost pro Jižní Ameriku," vysvětluje Sferratore.