Plzeňský kraj – Ještě měsíc a v katedrále sv. Bartoloměje na náměstí Republiky v Plzni odstartuje více než dvouletá nevídaná rekonstrukce za více než 100 milionů korun. „Začne se 1. března,“ potvrdil plzeňský biskup Tomáš Holub. Kdy se jaká část uzavře, zatím nenení přesně známo, v příštím roce by měla být podle biskupa katedrála zavřená asi na půl roku.

BARTOLOMĚJ V NOVÉM

Největší náklady spolyká restaurování nástěnných a stropních maleb, omítek a mobiliáře. Ve zhruba polovině cesty na ochoz útlé gotické věže vznikne nová expozice věnovaná zvonům. „Lidé se dostanou do podkroví vzácného gotického krovu pod střechou katedrály nad hlavní chrámovou lodí. Je to úchvatný pohled,“ potvrdil architekt Jan Soukup s tím, že jde o unikátní ležatou stolici z roku 1528. Při rekonstrukci katedrály se zrestaurují také sochy, obrazy i oltáře. Lavice pro věřící dostanou vytápění a v presbytáři u hlavního oltáře vznikne katedra biskupa. Kromě toho dostane chrám nové osvětlení a elektrické rozvody.

KOSTEL V KLATOVECH

Nový kabát dostane také Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce v Klatovech. Tam se jednak kompletně opraví venkovní fasáda za více než 40 milionů korun a dojde k restaurování vzácných nástěnných maleb v presbytáři, transeptu (příčná loď kostela), kopuli a kapli sv. Barbory a sv. Josefa. Kostel bude kompltně vymalován a opravou projdou varhany i balustrády. Součástí prohlídky se stane sakristie, restaurovány budu kostelní lavice a zpovědnice a kostel dostane nové osvětlení.

KOSTEL V KLÁŠTEŘE

Největší náklady budou vynaloženy na kompletní opravu venkovní fasády kostela Nanebevzetí Panny Marie v areálu kláštera Plasy. Při opravě fasády bude staticky zajištěn významný románský portál, v interiéru se dodělají omítky, osvětlení a ozvučení. Restaurátoři dají do pořádku všech pět oltářů, kazatelnu, obrazy a další mobiliář. Celková investice předstauje 70 milionů Kč.

Rekonstrukce podpořené EU
● Plzeň, Katedrála sv. Bartoloměje, rekonstrukce začíná 1. 3. 2018, skončí v prosinci 2020. Celkové náklady 103 milionů korun, výše dotace 95%. ● Klatovy – Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce, rekonstrukce začala 1. 2. 2018, skončí v prosinci 2019. Celkové náklady představují 102 mil. Kč, dotace je 95%. ● Kostel Nanebevzetí Panny Marie v areálu kláštera Plas, rekonstrukce potrvá do prosince 2020. Celkové náklady 70 milionů Kč (z toho 20 mil. na rrestaurování oltářů, kazatelny, obrazů a dalšího mobiliáře). Výše dotace je 95%. ● Církevní gymnázium Plzeň, v r. 2018 bude škola bezbariérová (stavba výtahu) + vybudování nových učeben a laboratoří. Celkové náklady 12,8 mil. Kč, výše dotace 90%.