Kolem 2500 lidí už hlasovalo v anketě Plzeňského kraje, který vybírá vzhled nových vlaků RegioPanter, jež za rok vyjedou na trať mezi Plzní a Horažďovicemi a částečně i z Plzně do Pňovan.

Moderní soupravy ponesou barvy Plzeňského kraje a lidé mají na výběr ze tří variant. „Zatím vyhrává modrá varianta,“ prozradil hejtman Josef Bernard a dodal, že na webových stránkách www.plzensky-kraj.cz lze hlasovat do tohoto pátku. „Zájem obyvatel kraje nás mile překvapil,“ dodal Bernard.

Zatímco v našem kraji se vybírá barva vlaku, v halách ostravské Škody Vagonka se už začalo s výrobou jejich komponentů. „Ve druhém a třetím měsíci příštího roku dojde k montáži a do prvního listopadového týdne 2018 bude všech devět souprav hotovo. Podle smlouvy musí být v provozu do 10. prosince,“ řekl za Vagonku manažer realizace Jiří Paruza.

Plzeňský kraj bude podle Paruzy jediný v republice, který bude mít vlaky ve vlastních barvách. „Všude jinde jezdí ve stejném barevném provedení Českých drah,“ konstatoval.

Devět RegioPanterů bude stát zhruba miliardu korun, České dráhy je nakoupí na žádost kraje. Lidé, kteří se zapojí do hlasování o jejich vzhledu, mohou také vyhrát. První cenou je pobyt pro dva v hotelu Malá Paříž na Špičáku, dále jsou ve hře elektronické čtečky a cestovní sady.